Zalety i wady odwróconej hipoteki

Chociaż odwrócona hipoteka może wydawać się dla seniora spełnieniem marzeń, należy podkreślić, iż posiada ona zarówno zalety, jak i wady. Zanim zdecydujemy się podpisać umowę odwróconej hipoteki, warto zapoznać się z plusami i minusami takiego rozwiązania.

Zalety odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka posiada wiele zalet. Nie bez powodu cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem seniorów (nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach). Warto sprawdzić, jakie kwestie przemawiają za korzyściami takiego właśnie rozwiązania finansowego.

Oto one:

▪ Co miesiąc będziesz otrzymywać pieniądze za nieruchomość od instytucji finansowej, z którą podpiszesz umowę.
▪ Projekty odwróconej hipoteki zakładają, że będziesz mógł wybrać formę ich otrzymania za nieruchomość, np. jednorazowa wypłata gotówki, raty wypłacane co miesiąc lub inna kombinacja, jak system kredytowy.
▪ Pieniądze otrzymywane z odwróconej hipoteki nie są opodatkowane. Można je wydać na dowolny cel.
▪ Nie musisz opuszczać mieszkania po otrzymaniu gotówki za jego sprzedaż. Mieszkasz tam przez cały okres umowy.
▪ Możesz wykorzystać w całości to, czego się w życiu „dorobiłeś”. W szczególności jest to doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie masz komu przekazać po śmierci swojego mieszkania bądź nie chcesz tego zrobić.
▪ Odwrócona hipoteka jest możliwością zaciągnięcia kredytu bez żadnych wymagań, takich jak określone dochody, stan zdrowia czy historia kredytowa.

Wady odwróconej hipoteki

Trzeba jednak podkreślić, że odwrócona hipoteka posiada również wady. W Polsce jest to dopiero raczkujący produkt finansowy i chociażby z tego względu nie jest to w 100% pewne rozwiązanie na zwiększenie dochodów.

Oto, czym możesz się martwić:

▪ Po pierwsze, nie otrzymasz za swoje mieszkanie tylu pieniędzy, ile jest ono warte. Wówczas nie opłacałoby się to instytucji finansowej, z którą podpisujesz umowę odwróconej hipoteki. Wszelkie koszty i opłaty takiego odwróconego kredytu hipotecznego sprawią, iż stracisz na tym rozwiązaniu.
▪ Istnieje również ryzyko, iż instytucja finansowa oferująca odwróconą hipotekę wyceni nieruchomość na swoją korzyść, a więc na Twoją niekorzyść.
▪ Jeśli w przyszłości planujesz sprzedaż swojego mieszkania bądź domu lub np. jego zamianę na mniejsze lokum, odwrócona hipoteka również nie jest dobrym rozwiązaniem. Możesz wówczas tylko stracić – ponieważ zrywając umowę będziesz zobowiązany do spłaty otrzymanych rat wraz z odsetkami.
▪ Istotną wadą może być również ograniczenie swobody użytkowania nieruchomości. Kredytobiorca zobowiązuje się bowiem utrzymać ją w należytym stanie.

Podsumowanie

Odwrócona hipoteka może okazać się realną możliwością na spełnienie marzeń dla seniorów. Nie zawsze jednak będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie. Zawsze należy wziąć wszystkie za i przeciw związane z decyzją o korzystaniu z odwróconego kredytu hipotecznego.

Jeszcze nie wiadomo, jak odwrócona hipoteka będzie wyglądać w Polsce, ponieważ jest to rozwiązanie w fazie projektów. Wszystko zależy od kształtu ustawy oraz zasad, jakie ustalą na tej podstawie banki i inne instytucje finansowe, które będą oferowały odwrócony kredyt hipoteczny.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Zalety i wady odwróconej hipoteki, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *