Sposoby na oszczędzanie wody

Zasoby słodkiej wody na świecie kurczą się, a jej ceny rosną. Wielu z nas co jakiś czas, po otrzymaniu rachunków za korzystanie z wody, chwyta się za głowę, pytając samych siebie „dlaczego tak dużo?”. Być może warto zrewidować swoje nawyki podczas korzystania z niej oraz zainwestować w kilka drobiazgów, które pomogą nam zmniejszyć jej zużycie.

Perlator – więcej wody, mniejsze rachunki

Jednym z takich ciekawych pomysłów, jest zamontowanie perlatorów na kranach w kuchni czy łazience. Perlatory mają postać drobnych sitek, nakładanych na wylot kranu, a ich działanie polega na tym, że zwiększają one ciśnienie płynącej wody, powodując, że napowietrza się ona i wypływa większym i szerszym strumieniem niż normalnie. To powoduje, że znacznie szybciej jesteśmy w stanie umyć ręce czy naczynia, dzięki czemu, przy zużyciu mniejszej ilości wody uzyskujemy ten sam efekt.

Ekologiczne nawyki

warto także zrewidować swoje nawyki na przykład podczas golenia czy mycia zębów. Wielu z nas odruchowo, zanim wypłuka usta, czy maszynkę do golenia, już na długo przed odkręca kran, a woda leci, nieużywana, pracując na wyższy rachunek. Jeśli nie przemawiają do nas wzglądy ekologiczne, miejmy na uwadze właśnie swoje pieniądze, które uciekają wraz z płynącą wodą.

Tanie zmywanie

Zmywanie to również czynność która pochłania wiele wody. Zapewne duża liczba osób robi to pod bieżącą wodą, lejąc całe hektolitry. Jeśli w dodatku przychodzi pozmywać po dużym obiedzie na kilka osób, może to potrwać dość długo, a zużycie wody będzie znaczne. Jednym ze starych i skutecznych sposobów na oszczędności w tej kwestii jest zmywanie w misce, lub napuszczenie wody do zlewu zakrytego korkiem, i umycie tam wszystkich naczyń, dopiero potem można opłukać je czystą wodą. Zużywamy o wiele mniej wody, a pieniądze zostają w portfelu.

Podlewanie roślin

Jeśli mamy działkę, lub mieszkamy w domu z ogrodem, wiemy jak wiele wody trzeba latem, aby utrzymać nasze rośliny w pożądanym stanie. Pamiętajmy więc o starym, oszczędnym sposobie – zbierajmy do dużej beczki lub innego zbiornika wodę deszczową (latem, szczególnie w lipcu, na pewno możemy spodziewać się dreszczów) i to ją w pierwszej kolejności wykorzystajmy do podlewania.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *