Sposób na uciekające pieniądze

W wielu domowych gospodarstwach co miesiąc powtarza się ten sam schemat – po opłaceniu rachunków, zrobieniu zakupów z zapasem, na koniec miesiąca okazuje się, ż pieniędzy jest o wiele mniej niż mogliśmy się spodziewać. Co się z nimi stało? Czy to wina dziurawego portfela, jakiegoś niecnego złodzieja, czy może seryjnych pomyłek w wydawaniu? Niestety, najczęściej to my sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, na co codziennie wydajemy pieniądze. Jak mówi powiedzenie, strzeż się małych wydatków, bo często są źródłem wielkich kłopotów. To fakt, że najczęściej nie jesteśmy świadomi ile codziennie wydajemy niby drobnych kwot, które jednak miesięcznie składają się na dość dużą sumę pieniędzy.

Pierwszy krok – analiza wydatków

Wszyscy specjaliści od domowych budżetów, jako pierwszy krok w takiej sytuacji proponują nam, aby dokładnie przeanalizować swoje wydatki. Będzie to wymagało dokładnego zapisywania ich przez cały miesiąc. Możemy robić to w zeszycie, podliczając je kolumnach, pogrupowane w różne kategorie tematyczne, możemy tez zdecydować się na pomoc któregoś z darmowych, dostępnych w Internecie programów do zarządzania finansami. Jeśli po miesiącu przyjrzymy się swoim zapisanym wydatkom, może się okazać, że dostrzeżemy już pewne dziury, którymi wyciekają nam coraz większe kwoty pieniędzy.

Krok drugi – co z tym zrobić?

Zdecydujmy się, które z naszych wydatków są koniecznością, a które nie. Na pewno nie domówimy racji bytu płaceniu rachunków, czy zakupom żywnościowym, ale jeśli na przykład dziesięć razy w ciągu tego miesiąca jedliśmy na mieście, może dobrze by było zastanowić nad wygospodarowaniem większej ilości czasu na codzienne gotowanie? Kolejnym złodziejem są przekąski, po które często sięgamy kiedy tak naprawdę nie jesteśmy głodni, a ponadto nie mają one prawie żadnych wartości odżywczych. Warto wyeliminować je ze swojego jadłospisu, podobnie jak kawę kupowana w automatach, o której była mowa w innym artykule. Być może wprowadzając takie proste zmiany do swojego budżetu już po jakimś czasie odetchniemy z ulgą.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
Sposób na uciekające pieniądze, 4.0 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *