Słowo o oszczędnych żarówkach

Ponieważ rachunki za prąd to nieraz bardzo istotny wydatek w naszym budżecie, decydujemy się na pewne cięcia, które mają nam pomóc go zmniejszyć. Jednym z dobrych pomysłów będzie tutaj przyjrzenie się posiadanym w domu żarówkom i wymiana ich na te pobierające mniej prądu.

Ekologiczne znaczenie oszczędnych żarówek

Zanim przejdziemy do kwestii kosztów jakie niweluje zamontowanie oszczędzających prąd żarówek, warto zwrócić jeszcze uwagę na ekologiczne znaczenie takiego działania. Dlaczego Greenpeace pochwaliłby nas za taki wybór? Ponieważ zużywając mniej prądu, przyczyniamy się do mniejszego zużycia paliw kopalnych zanieczyszczających atmosferę, które niestety zasilają nadal większość naszych elektrowni. Ponadto, żarówki tradycyjne wydzielają duże ilości ciepła – niech każdy doda swoją małą żarówkę zapaloną w tym samym czasie – i tak dokładamy swoją cegiełkę do efektu cieplarnianego. Jednak to nie jedyne powody dla których warto się przerzucić na inne żarówki.

Oszczędność i trwałość

Żarówki energooszczędne poza tym, że pozwalają nam na zmniejszenie rachunków za prąd, emitują też bardziej ‘przyjazny’ rodzaj światła, które nie jest tak męczące dla oczu, nie miga, jest bardziej jednostajne; ponadto żarówki te charakteryzuje większa trwałość i odporność na urazy – tradycyjne szklane, przezroczyste żarówki wystarczyło lekko stuknąć aby je uszkodzić, ponadto przezroczyste ścianki w miarę upływu czasu zaczynały ciemnieć, powodując, że wydzielane światło nie było już tak klarowne.

Długowieczność

Jeszcze jedną bardzo istotną cechą żarówek nowej generacji, jest ich długowieczność. Tam, gdzie zwykłe żarówki wypalały się, najnowsze dopiero się ‘rozkręcają’, prześcigając swoje tradycyjne odpowiedniki nawet trzykrotnie długością swojego życia. Mówi się że nowe żarówki są o wiele droższe o tych najstarszych, jednak jeśli spojrzymy na to ekonomicznie, okaże się że bardziej korzystnym zakupem będzie kupno jednej droższej żarówki niż trzech tanich w tym samym czasie.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *