Słodycze i kawa z automatów

Wiele szkół, uczelni, większych miejsc pracy wprowadza do swoich budynków automaty z kawą i rozmaitymi przekąskami. Robiąc tak, kierują się te instytucję ‘wygodą’ osób, które przebywają w ich murach (oczywiście pomijając kwestię zarobku za sprzedaż miejsca pod automat). Czy jednak rzeczywiście jest to dla nas tak korzystne i wygodne? Rzeczywiście, jak można zauważyć, nieraz podczas przerw miedzy zajęciami, czy na przerwach śniadaniowych w pracy, do takich automatów są prawdziwe kolejki. Jeśli nie zdążyliśmy wypić kawy rano w domu, sięgamy po tę z automatu, codziennie wrzucając do niego drobne. Są to niby niewielkie kwoty, jednak nie mamy świadomości jak potrafią urosnąć w ciągu miesiąca!

Szybka kalkulacja

Załóżmy że kupowana przez nas kawa kosztuje 1,50 zł, co i tak jest chyba niską ceną, ponieważ zdarzają się droższe, w zależności od firmy i od miasta w którym rzecz się dzieje. Załóżmy również, że sięgamy po nią raz dziennie, podczas każdego dnia naszej obecności w pracy – czyli pięć razy w tygodniu. 5 x 1,50 daje nam 7,50 zł tygodniowo. Niby niewiele. Ale jeśli zdarza się tak powiedzmy 22 razy w miesiącu, otrzymujemy kwotę 33 złotych. Pomnóżmy to przez 12 miesięcy w roku, wynikiem jest prawie 400 złotych rocznie wydawanych tylko na średnio smaczną kawę w plastikowych kubkach! Za tę cenę moglibyśmy kupić jeden z tych profesjonalnych ekspresów do kawy, które przyrządzają kawowe napoje niczym z kawiarni. Warto to przemyśleć.

Alternatywne rozwiązanie

Więc jeśli nie kawa z automatu, to co? W zależności od naszej sytuacji, jeśli pracujemy z kilkoma osobami w pokoju, możemy zawsze rozważyć złożenie się na zakup czajnika, przynieść z domu kubki i kawę, i przyrządzać ją na miejscu, taką jak lubimy. Jeśli na przykład wybieramy się na cały dzień na uczelnię, a bez kawy nie damy sobie rady, spróbujmy zabrać ze sobą termos z kawą zrobioną w domu. Być może wyda się to nam nieco wstydliwe i przestarzale, ale pamiętajmy, że tylko my mamy wpływ na to, jak czujemy się w danej sytuacji.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *