Rozpoczynamy oszczędzanie

W jaki sposób rozpocząć oszczędzanie, żeby nie przymierać głodem, a jednak regularnie odkładać sensowną sumę pieniędzy? Istnieje na to wiele sposobów. Warto wybrać najlepszy z nich. Najlepszy dla nas – a więc taki, który sprawdzi się w naszym przypadku.

Najpierw płać sobie

Jednym ze sposobów rozpoczęcia oszczędzania jest płacenie sobie, przed dokonywaniem innych opłat. Jest to sposób niezwykle prosty. Zanim opłacisz wszystkie rachunki, zobowiązania dla banku, spółdzielni mieszkaniowej, dostarczyciela prądu, internetu, kablówki, itd. – najpierw odłóż określoną sumę pieniędzy na własne konto. Najlepiej jest założyć sobie dodatkowe konto bankowe – obecnie bez większego trudu możesz znaleźć konta, za które nie są pobierane opłaty (np. za prowadzenie, przelewy).

Jeszcze lepszym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego. Takie konta również są bezpłatne – niekiedy rezygnacja z części usług, przykładowo zrezygnowanie z posiadania karty do takiego konta pozwala zaoszczędzić na kwocie za jego prowadzenie.

Jak zacząć?

Jeżeli jeszcze nie wiesz, w jaki sposób rozpocząć oszczędzanie, możesz wykonać prosty rachunek: policz, jakie są Twoje miesięczne przychody (praca na etacie, dodatkowe zlecenia, zyski z prowadzenia własnej działalności, itp.). Badania pokazują, że Polacy oszczędzają ok. 11% tego, co zarabiają. Możesz również przyjąć taki przelicznik i sprawdzić czy dasz radę odłożyć taką sumę. Nie powinieneś mieć z tym większych problemów.

Najlepiej jest odkładać jak najwięcej, możesz więc założyć, że Twoje comiesięczne oszczędności będą się plasować na poziomie 15 czy 20%.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *