Oszczędzanie wody – zmień swoje łazienkowe zwyczaje

Łazienka to również dobre miejsce na oszczędności. Głównym ich źródłem może być to, czego w łazience jest najwięcej – woda. Niestety w tej kwestii mamy bardzo duża tendencję do jej marnotrawienia niepotrzebnego wylewania wielu litrów dziennie. A wystarczyłaby drobna korekta swoich nawyków, żeby znacznie zmniejszyć rachunki za wodę, przyczyniając się tym samym do jej oszczędzania. Wielu z nas nie ma świadomości, że w czasie gdy u nas wystarczy odkręcić kurek w łazience lub kuchni, by poleciał przezroczysty płyn, w innych częściach świata wody pitnej prawie nie ma, albo jest bardzo skażona i nie nadająca się do spożycia.. Dlatego choćby z tego powodu, jeśli uważamy, że oszczędności nie są nam potrzebne, szanujmy kurczące się źródła słodkiej wody.

Prysznic zamiast wanny

Jeśli w naszej łazience znajduje się zarówno prysznic jak i wanna, jeśli tylko nie musimy, nie korzystajmy z tej ostatniej. Oczywiście raz na jakiś czas relaksacyjna kąpiel nam nie zaszkodzi, ale na co dzień warto poprzestać na prysznicu. Pięciominutowa wizyta pod prysznicem będzie wystarczająca, szczególnie jeśli zastosujemy się do zasady – namaczamy, namydlamy, spłukujemy. Takie podejście do mycia pod prysznicem, pozwala na sporą oszczędność czasu, szczególnie rano.

Jeśli już wanna…

jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z wanny, na przykład w piątek wieczorem, możemy pomyśleć o tym, aby wodę zużytą do kąpieli pozostawić w niej do rana, i w sobotę wykorzystać do domowych porządków, zamiast wylewać. Taka woda nada się na przykład do umycia balkonów, tarasów, schodów, innych zewnętrznych, dużych powierzchni, które nie są tak wymagające jak te w domu.
Jeśli w wodzie tej nie ma zbyt dużo detergentów, możemy także wylać ją na trawę, podlewając ją w ten sposób. Innym sposobem, jest wykorzystanie tej wody do prania – niekoniecznie naszej odzieży lub pościeli, ale na przykład brudniejsze, ciężko zanieczyszczonej, lub chodników czy dywaników samochodowych. W takiej sytuacji będziemy mogli powiedzieć, ze nie zmarnowaliśmy tej wody.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
Oszczędzanie wody - zmień swoje łazienkowe zwyczaje, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *