Oszczędne gotowanie

Gotowanie w domu może być frajdą, źródłem wielu ciekawych przeżyć kulinarnych i pomoże nam zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, ale przede wszystkim jest jednym z ważniejszych sposobów na oszczędzanie na produktach żywnościowych. Trzeba tylko wiedzieć jak do niego podejść, a rzeczywiście może to spowodować że znacznie obniżymy swoje rachunki i wydatki na zakupach.

Gaz czy palnik elektryczny?

W wielu kuchenkach które używamy, mamy możliwość skorzystania zarówno z palników gazowych, jak i płyt elektrycznych. Warto tutaj poświęcić chwilę, i przekalkulować, w jakich przypadkach bardziej opłaca nam się używać jednego, a w jakim drugiego. Może okazać się bowiem, że długo gotujące się potrawy przygotowane na gazie wygenerują mniejsze koszty, niż na palniku elektrycznym. Jeśli więc mamy zastawione wszystkie palniki, porozmieszczajmy garnki tak, aby nasze gotowanie było jak najbardziej ekonomiczne.

Szybkowar – szybko i tanio

Można uznać szybkowar za dziwny ‘wybryk natury’, rzecz która do niczego się nie przyda, ale jeśli przyszłoby nam używać go choćby przez miesiąc w naszej kuchni, a potem porównać rachunki za gaz z tymi z poprzedniego miesiąca. Szybkowar to hermetycznie zamykany garnek, w którym wytwarza się wysokie ciśnienie. To powoduje, że gotowane w nim produkty są gotowe znacznie szybciej. Wprawdzie szybkowar może się okazać dla niektórych dość kosztownym wydatkiem, jednak jeśli potraktujemy go jako inwestycję, okaże się że szybko się ona zwróciła.

Garść innych pomysłów

Jeśli mimo wszystko nie zamierzamy zdobywać się na zakup szybkowara, pamiętajmy o tym aby nawet w zwykłych garnkach gotować nasze potrawy pod zamknięciem, i na odpowiednim palniku. Nie może on przekraczać średnicy naszego garnka, ani nie być zbyt mały. To również spowoduje, że skończymy gotowanie nieco szybciej, niż w przypadku gdybyśmy robili to na przypadkowym palniku i bez pokrywki. Jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę – jeśli gotujemy na przykład warzywa, pokrójmy je na drobniejsze kawałki.

 

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Oszczędne gotowanie, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *