Oszczędna lodówka – sposób na tańsze rachunki za prąd

Lodówka jest podłączona do prądu przez 24 godziny na dobę. Jest więc szczególnie ważne, aby obniżyć wydatkowanie energii tego urządzenia. Sprawdź, co możesz zrobić, aby płacić mniejsze rachunki za prąd.

Kupno nowej lodówki

Pamiętaj, że Twoja lodówka i zamrażarka zużywa ok. 20% prądu, za który płacisz. Kupno sprzętu w klasie energetycznej A czy A+ pozwoli poczynić konkretne oszczędności w ciągu roku.

Warto pamiętać, że producenci w różny sposób oznaczają swoje produkty. Wybierając jednak najwyższe klasy dotyczące oszczędności zużycia energii będziesz mieć pewność już na starcie, że Twoja lodówka zużyje mniej prądu od tych z niższych klas energetycznych.

Należy podkreślić, że lodówka jest sprzętem kupowanym na długi czas. Bardziej opłaca się zapłacić nieco więcej kupując energooszczędne urządzenie niż zaoszczędzić na początku, a później nadpłacać wysokie rachunki za prąd.

Odpowiednie działanie lodówki to duża oszczędność

Rozmrażaj lodówkę regularnie. Pozwoli to zredukować zużycie prądu, ponieważ czysta lodówka nie musi wydatkować tyle energii, co taka, która długo nie była rozmrażana i posiada na ściankach lub w zamrażarce warstwę szronu.

Pamiętaj o wyłączaniu lodówki z prądu, gdy wyjeżdżasz na wakacje. Oczywiście wcześniej musisz wyciągnąć z niej wszystkie produkty spożywcze.

Najlepiej ustawić lodówkę na temperaturę ok. 7°C. Niższa wymaga zużycia większej ilości energii, a nie jest potrzebna w standardowym gospodarstwie domowym.

Warto pamiętać o tym, aby lodówka nie stała bezpośrednio przy kaloryferze czy kuchence. Wówczas ciepło wydzielane przez te urządzenia sprawiają, że lodówka musi zużyć więcej prądu, aby utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz poszczególnych paneli.

Do lodówki wkładaj zawsze pożywienie w temperaturze pokojowej. Gorące lub ciepłe potrawy sprawiają, że Twoja lodówka musi zużyć więcej energii, aby je schłodzić.

Otwieraj lodówkę na krótko – dzięki temu również unikniesz niepotrzebnego wydatkowania dodatkowej energii elektrycznej.

Staraj się zamykać produkty spożywcze w szczelnych pojemnikach. Wówczas ograniczysz parowanie tych produktów w lodówce. Lodówka gorzej radzi sobie ze schładzaniem wilgotnego powierza i musi zużyć wówczas więcej prądu.

Podsumowanie

Zarówno kiedy planujesz zakup nowej lodówki, jak i wówczas, gdy chcesz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej starszego modelu, który masz w domu – możesz skorzystać z powyższych porad. Wiele z nich to po prostu zmiana naszych codziennych niewielkich nawyków. Nie robiąc niczego trudnego możesz więc zaoszczędzić pieniądze na swoich rachunkach za prąd.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
Oszczędna lodówka - sposób na tańsze rachunki za prąd, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *