odwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka – co to takiego?

Odwrócona hipoteka to nic innego, jak odwrócony kredyt hipoteczny. Działa ona w taki sposób, iż oddajemy mieszkanie, którego jesteśmy właścicielami określonej instytucji finansowej w zamian za dożywotnią rentę. Instytucje proponujące odwrócone hipoteki kierują swoją ofertę w szczególności do osób starszych. Wówczas raty takiego odwróconego kredytu hipotecznego wypłacane są kredytobiorcy do końca życia.

W Polsce jeszcze nie ma wielu ofert odwróconej hipoteki. Nie oznacza to jednak, że nie można skorzystać z takiej opcji. W innych europejskich krajach można korzystać z takiego rozwiązania. Warto dodać, że odwrócony kredyt hipoteczny jest popularnym sposobem na podniesienie dochodów w Stanach Zjednoczonych.

Kto może skorzystać z odwróconej hipoteki?
Odwrócony kredyt hipoteczny skierowany jest do osób mających powyżej 60 lat, które posiadają własne mieszkanie lub dom. Liczy się wówczas posiadanie prawa własności danej nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa własności części nieruchomości lub też prawa jego wieczystego użytkowania.

Jeżeli zdecydujemy się na odwróconą hipotekę, należy wówczas pamiętać, iż nie zwalnia to z uiszczania regularnych opłat za czynsz i media, z których korzystamy użytkując na co dzień nieruchomość. Poza tym należy mieszkanie bądź dom ubezpieczyć od losowych zdarzeń oraz dbać o przeprowadzanie określonych remontów, aby utrzymać je w odpowiednim stanie.

Dla kogo jest odwrócona hipoteka?
Odwrócona hipoteka wydaje się doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla samotnych seniorów, np. nie posiadających potomstwa. Jeżeli starsza osoba ma problem, co zrobić z mieszkaniem po śmierci, może właśnie skorzystać z takiego rozwiązania. Należy jednak dobrze przekalkulować opłacalność odwróconej hipoteki. Może się bowiem okazać, że pomysł wcale nie jest tak opłacalny, jak się wydaje.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Odwrócona hipoteka - co to takiego?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *