Nieoczekiwane dochody – jak je najlepiej wykorzystać?

Zdarza się, że oprócz standardowego wynagrodzenia za pracę, otrzymujemy okazjonalnie dodatkowe pieniądze. Mogą to być dodatkowe premie, nagrody, premie świąteczne czy pieniądze za wykonanie dodatkowego zlecenia. Nieoczekiwany dochód to taki, który jest jednorazowy (a nie otrzymywany cyklicznie) i może występować w różnej wysokości.

Jeżeli otrzymamy nieoczekiwany dochód, nie najlepszym pomysłem jest przeznaczenie wszystkich tych pieniędzy na bieżące wydatki. Można jednak skorzystać z prostego podziału tych przychodów na trzy części:
▪ I część przeznaczamy na przeszłość – a więc możemy spłacić nią ratę kredytu czy zaciągnięty wcześniej dług u rodziny lub znajomych;
▪ II część przeznaczamy na przyszłość – oznacza to zainwestowanie tej części pieniędzy, przelanie jej na osobne konto lub na dodatkowy fundusz emerytalny;
▪ III część przeznaczamy na teraźniejszość – może to być remont mieszkania, dodatkowe zakupy, inwestycja w siebie lub urlop.

Dzieląc nasze nieoczekiwane dochody wspieramy finansowo każdy z obszarów naszego budżetu. A doskonałe jest w tej metodzie, iż możemy jednocześnie oszczędzać, umniejszać nasze zobowiązania finansowe, jak i inwestować w swoje życie tu i teraz.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Nieoczekiwane dochody - jak je najlepiej wykorzystać? , 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *