Najlepsze lokaty bankowe – jak wybrać najlepszą i zarobić najwięcej?

Lokata bankowa to pewność inwestowanych pieniędzy. Jeżeli posiadasz nadwyżki finansowe, możesz je bez problemu i niezwykle bezpiecznie ulokować właśnie na lokacie.

Jednak w jaki sposób wybierać lokaty bankowe, aby zarobić na nich najwięcej? Najlepsza lokata to taka, która da nam najwyższy zysk. Aby to stwierdzić nie wystarczy wybrać najwyższego oprocentowania, jakie proponują nam banki w reklamach. Zwracając uwagę na inne kwestie możesz zarobić znacznie więcej niż myślisz.

Najlepsza lokata i jej oprocentowanie

Wybierając najlepsze lokaty należy zawsze zwracać uwagę na ich oprocentowanie. Jednak równie ważny jest sposób naliczania odsetek. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, a więc zmieniać wysokość w trakcie trwania lokaty.

Niezwykle ważna jest również częstość naliczania odsetek. Im częściej kapitalizowane są odsetki, tym więcej zarobisz. Jeżeli masz 2 lokaty i każda z nich oprocentowana jest na 6,5% zakładane na rok, jednak na pierwszej z nich kapitalizacja odsetek następuje po 12 miesiącach, a na drugiej co miesiąc, to właśnie na niej zarobisz więcej.

Czy możliwy jest większy zysk?

Niekiedy można negocjować wysokość oprocentowania. Warto z tego skorzystać, szczególnie, jeśli jesteś klientem banku lub chcesz skorzystać z innych produktów, jak np. konto oszczędnościowe, kredyt czy system oszczędzania długoterminowego.

Należy także sprawdzić, czy przy wpłaceniu na lokatę większej sumy nie moglibyśmy liczyć na korzystniejsze oprocentowanie.

Najlepsza lokata a jej okres trwania

Wybierając lokatę bankową masz najczęściej możliwość wyboru okresu jej trwania. Zazwyczaj jest to 1, 3, 6, 12 lub 24 miesiące. Chociaż zdarzają się lokaty krótsze oraz dłuższe.

Najlepiej nie zamrażać pieniędzy na zbyt długi czas, ponieważ zawsze może trafić się lepsza oferta. Banki wciąż modyfikują oferty lokat w zależności od różnych czynników. Dobrze jest więc co jakiś czas śledzić wysokość oprocentowania lokat w różnych bankach.

Dowiedz się również, czy w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty utracisz część bądź wszystkie odsetki.

Warto także sprawdzić, czy po zakończeniu lokaty zostanie ona przedłużona automatycznie, czy też nie.

Na co więc zwracać szczególną uwagę przy wyborze lokaty?

Najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas wybierania lokaty bankowej to:
▪ wysokość oprocentowania lokaty,
▪ sposób i częstotliwość naliczania odsetek,
▪ możliwość negocjacji oprocentowania,
▪ okres trwania lokaty,
▪ zasady wcześniejszego zerwania lokaty,
▪ automatyczne przedłużenie lokaty lub jego brak.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (6 votes cast)
Najlepsze lokaty bankowe - jak wybrać najlepszą i zarobić najwięcej?, 3.8 out of 5 based on 6 ratings

Jedna myśl w temacie “Najlepsze lokaty bankowe – jak wybrać najlepszą i zarobić najwięcej?”

  1. Ja korzystam z usług Grand Capital – wybrałem lokatę kontrakt inwestycyjny 6% i póki co jestem bardzo zadowolony. Polecam – nie było jak do tej pory żadnych niespodzianek i haczyków z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *