Lokaty dynamiczne i progresywne – podobieństwa i różnice

Pomyłki kosztują, o czym nieraz mogliśmy się przekonać w naszym życiu. Nie inaczej jest na rynku finansowym, gdzie za popełniony błąd również płacimy, tyle że w dosłownym tego słowa znaczeniu – własnymi pieniędzmi. Czasami wynika on z naszej niewiedzy, a czasami z mylenia pojęć. I właśnie z przypadkiem drugiego rodzaju mamy często do czynienia, jeśli idzie o dwa rodzaje depozytów terminowych, mianowicie lokat progresywnych oraz lokat dynamicznych.

Cechy charakterystyczne lokaty progresywnej

Lokaty progresywne właściwie prawie nie różnią się od tradycyjnych depozytów poza sposobem, w jaki naliczane są od nich odsetki. Otóż co miesiąc są one zwiększane o określoną w umowie z bankiem wartość, przy czym procent „startowy” jest stosunkowo niewielki. Przykładowo, jeżeli byśmy mieli do czynienia z lokatą sześciomiesięczna, której początkowe oprocentowanie określone zostałoby na 3%, a wartość kolejnych podwyżek wynosiłaby 1%, to w kolejnych miesiącach zyskiwalibyśmy odpowiednio: 4%, 5%, 6%, 7% i na koniec 8%.

Należy jednak przy tym pamiętać, że oprocentowanie z danego miesiąca jest liczone tylko dla niego, rzecz jasna, w stosunku rocznym, często bowiem zdarza się, iż klienci decydują się na ten depozyt, uznając, że oprocentowanie lokaty tego typu jest niezwykle atrakcyjne, bo wynosi aż 8% (sic!). W pewnym sensie się nie mylą, bo rzeczywiście tak jest, ale tylko w ostatnim miesiącu, ale jak już wspomnieliśmy na początku niniejszego artykułu – pomyłki kosztują.

Cechy charakterystyczne lokaty dynamicznej

Również lokata dynamiczna różni się od zwykłego depozytu rosnącą co miesiąc wysokością odsetek, jakie są naliczane od wpłaconej sumy. Schemat ich „przyrostu” zależy od zawartej umowy z bankiem i może wyglądać jak ten przykładowy z charakterystyki lokaty progresywnej.

Co różni lokatę dynamiczną od progresywnej?

Jaka jest zatem różnica pomiędzy dwoma powyżej opisanymi rodzajami lokat? Spora. Jeśli bowiem chodzi o dynamiczną, to tutaj maksymalna wartość odsetek nie jest naliczana tylko za miesiąc, w którym obowiązywała, ale za cały czas trwania lokaty.

Inaczej mówiąc, im dłużej oszczędzamy, tym więcej możemy zarobić na naszym wkładzie, a trzeba przyznać, że porównanie lokat różnego typu pokazuje, że „dynamiczna” to jedna z najlepszych opcji depozytowych dostępnych na naszym rynku. Tym bardziej, że w każdej chwili możemy się z niej wycofać, nie tracąc przy tym odsetek, dzięki czemu w razie potrzeby mamy w każdej chwili pod ręką nasze oszczędności wraz z należnymi nam procentami od zdeponowanego kapitału.

Niestety, ludzie dość często mylą te dwa rodzaje lokat i zamiast dynamicznej wybierają progresywną. Tak jak już wspomnieliśmy na początku niniejszego artykułu wynika to zapewne z tego, iż są one bardzo podobne, a różnica choć wyraźna, wymaga przynajmniej chwili zastanowienia.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Lokaty dynamiczne i progresywne - podobieństwa i różnice, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Tags: , , , , , , , ,

Kategoria: Inwestowanie, Lokaty

Dołącz do dyskusji