Kolejna garść pomysłów na zmniejszenie rachunków za prąd

Z wszystkich rachunków za media jakie przychodzi nam płacić najczęściej największego bólu głowy przysparzają nam właśnie rachunki za światło, a wśród nich zużycie prądu. Czemu tak się dzieje? Może rzeczywiście mamy duże potrzeby w tej kwestii, a w naszym domu znajduje się wiele ‘prądożernych’ urządzeń, jednak da się tutaj z pewnością wypracować pewien kompromis i stopniowo zmniejszyć duże rachunki. Najlepiej jednak byłoby, abyśmy w akcję wielkiego oszczędzania zaangażowali cała rodzinę.

Oszczędne żarówki

Przepisy unijne zabraniają już używania dużych, wydzielających ciepło i pochłaniających wiele energii żarówek wolframowych. Mimo to, wielu z nas ma w domu jeszcze jakiś zapas tych żarówek, ponieważ były one najtańsze z wszystkich dostępnych. Część sprzedawców obecnie ucieka się do triku, sprzedając je jako ‘urządzenia do ogrzewania’, co pozwala ominąć przepisy, a my chętnie po nie sięgamy. I popełniamy błąd, ponieważ mimo tego, że na pierwszy rzut oka oszczędzamy pieniądze, to jeśli zapalamy taką żarówkę na kilka godzin dziennie, generujemy o wiele wyższe zużycie prądu niż w przypadku żarówek energooszczędnych, za które może zapłacimy drożej, ale będzie to inwestycja, która szybko się zwróci.

Czerwone światełka

W mediach dość dużo mówi się na ten temat, jednak nie do końca jesteśmy przekonani do zmiany swoich zwyczajów – mowa tu o pozostawianiu urządzeń takich jak telewizor, komputer, wieża stereo w stanie czuwania, z włączonym tylko czerwonym światełkiem. Oczywiście nawet i w takim stanie urządzenia te pobierają prąd. Jednak często jesteśmy zbyt leniwi, by rozłączać wszystkie kable włączać je ponownie. Wyjściem może tu być zamontowanie listwy z włącznikiem, który od niechcenia możemy uruchomić nawet… nogą. Swoją drogą, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, warto zdobyć się na minimalny wysiłek.

Klasa energetyczna urządzenia

Podczas następnych zakupów elektroniki, przyjrzyjmy się dokładnie podanemu przez producenta zużyciu prądu, i traktujmy je jako jeden z wyznaczników tego, czy wybierzemy dany produkt, czy nie.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Kolejna garść pomysłów na zmniejszenie rachunków za prąd, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *