Kiedy oszczędzać, a kiedy inwestować?

Oszczędzanie jest bardzo przydatne w dzisiejszej sytuacji rynkowej, kiedy niepewność jutra jest coraz większa, system emerytalny grozi upadkiem, a ceny rosną i nie zanosi się na poprawę. Jeśli jednak poprzestajemy wyłącznie na oszczędzaniu, może okazać się że nasze wysiłki są niewystarczające, a pieniądze pochłonie zwiększająca się inflacją, czy nowe podatki wraz z upływem lat. Dlatego, nie poprzestawajmy na oszczędnościach ale także – inwestujmy!

Kiedy i w co inwestować

Jeśli zdobędziemy jakieś dodatkowe przychody, posiadamy finansową nadwyżkę, która jest nadprogramowa pond nasze oszczędności, może okazać się, ze to dobry pomysł aby zdecydować się na inwestycję tych funduszy.

Gdzie? W zależności od tego jak bardzo obawiamy się ryzyka, możemy wybrać stosunkowo najmniej wymagający sposób – i na przykład złożyć pieniądze na lokacie. Jest to opłacalne w przypadku, gdy posiadane przez nas sumy są raczej wyższe, w innym przypadku może okazać się, że po prostu zamroziliśmy na jakiś czas swoje pieniądze a zysk jest prawie nieodczuwalny.

Innym ‘spokojnym’ i bezpiecznym sposobem, jest zakup obligacji czy funduszy inwestycyjnych. W ten sposób możemy zainwestować nawet niewielkie sumy, ponieważ ich ceny zaczynają się nawet od 50 złotych.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Warto wypracować sobie taki system, w którym co jakiś czas, systematycznie będziemy wpłacać pieniądze na lokatę. Dzięki temu nawet drobne sumy naszych pieniędzy będą ‘pracować’ zamiast bezsensownie leżeć w skarpecie czy na zwykłym koncie ROR. Może okazać się że jeśli rzeczywiście na przykład co miesiąc będziemy dopłacać jakieś kwoty do swoich oszczędności, uzbiera się tam całkiem pokaźna sumka, która po latach może posłuży nam do jednej z poważniejszych inwestycji – choćby w nieruchomość.

Gra na giełdzie

Granie dla giełdzie to opcja dla osób raczej odważniejszych, ponieważ można spodziewać się bardzo różnego obrotu spraw, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie jesteśmy w niej obeznani i nie do końca znamy zasady, które rządzą tym rynkiem. Dlatego swoja przygodę z giełdą lepiej zaczynać od małych sum.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.5/5 (2 votes cast)
Kiedy oszczędzać, a kiedy inwestować?, 1.5 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *