Jak zaoszczędzić na prądzie?

Chcesz płacić mniej za energię elektryczną? Najlepiej byłoby korzystać z odnawialnych źródeł energii i najbardziej ekologicznych rozwiązań… Jednak nie zawsze jest to możliwe. To, co jest eko, jest nierzadko również drogie. Jeżeli chcesz ograniczyć ilość zużywanego prądu już dziś – możesz skorzystać z poniższych porad. Dzięki kilku prostym trikom możesz znacznie zmniejszyć zużycie energii w Twoim domu, a tym samym płacić mniej za rachunki za prąd.

Dostawca prądu

Warto sprawdzić, jakie taryfy opłat za prąd proponują różni sprzedawcy. Dzięki temu możesz dokonać zmiany dostawcy prądu i już na tym etapie oszczędzać pieniądze. Nie jest to trudną kwestią. Należy jedynie rozwiązać umowę z dotychczasowym dostawcą i zawiązać ją z kolejnym – wybranym przez Ciebie.

Zastanów się, kiedy jesteś w domu i w jakich godzinach korzystasz z urządzeń elektrycznych. Jeżeli wracasz wieczorem, a w ciągu dnia pracujesz, być może bardziej będzie opłacać się w Twoim przypadku podwójna taryfa, która zakłada, iż wieczorami bądź nocami (np. w godzinach 22.00-6.00) za prąd zapłacisz mniej niż w ciągu dnia.

Urządzenia elektryczne

Jeżeli planujesz kupno urządzenia elektrycznego, takiego jak np. lodówka czy pralka, warto wcześniej przejrzeć dostępne oferty w wybranej przez Ciebie grupie cenowej i wybrać te, które mają najniższe zużycie prądu. Dzięki temu już zwyczajne użytkowanie takiego urządzenia sprawi, że od początku będzie zużywać mniej prądu niż inne, podobne modele.

Wyłączaj urządzenia, których nie używasz. Dotyczy to wszystkich, nawet niewielkich urządzeń elektrycznych, takich jak np. ładowarka telefonu komórkowego. Może Ci się wydawać, że ładowarka nie zużywa wiele prądu, jednak jeśli zsumujesz wszystkie momenty jej bezsensownego podłączenia do prądu w ciągu roku otrzymasz już niezłą sumę pieniędzy.

Pamiętaj również o wyłączaniu komputera, laptopa czy telewizora. Pozostawianie tych urządzeń na czuwaniu sprawia, że ciągle pobierają one prąd!

Możesz się zaopatrzyć w listwy zasilające wyposażone w wyłączniki. Dzięki temu możesz taką listwę odłączyć jednym pstryknięciem, odcinając zasilanie wszystkich podłączonych do niej urządzeń. Doskonałym rozwiązaniem są listwy z wyłącznikami poszczególnych gniazdek. To daje Ci możliwość odłączenia nie tylko wszystkich urządzeń naraz, ale również każdego z osobna – według Twoich potrzeb.

Światło

Jeżeli nikt z domowników nie przebywa w pomieszczeniu – pamiętajcie o gaszeniu światła. Chociaż można o tym przeczytać niejednokrotnie i tyle się o tym mówi, wiele osób wciąż nie przywiązuje do gaszenia światła należytej wagi.

Pozostawianie włączonych świateł w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa nie tylko ma wpływ na globalne ocieplenie naszego klimatu, ale także na Twoje rachunki.

Co jeszcze?

Warto podkreślić, że istnieje znacznie więcej sposobów na oszczędzanie energii bez zbytnich wyrzeczeń. W pozostałych artykułach dowiesz się, w jaki sposób Twoja lodówka, pralka, telewizor bądź kuchenka może obniżyć Twoje rachunki za prąd.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak zaoszczędzić na prądzie?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Jedna myśl do “Jak zaoszczędzić na prądzie?”

  1. witam jestem ciekawa czy ktoś wie coś na temat nowych firm na terenie lubuskim ostatnio dostałam ofertę zmiany dostawcy prądu i niszą cene nie wiem czy się zdecydować cz ktoś już to zrobił?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *