Jak zainwestować swoje finanse?

Każdy ekonomista doskonale wie, że pieniądze które nie pracują i leżą bezczynnie tak naprawdę tracą na wartości. Dzieje się tak za sprawą inflacji, która w powolnym tempie pomniejsza nasze finanse. Aby zapobiec temu zjawisku należy w jakiś sposób zainwestować swoje środki.

 

Najpopularniejszą metodą inwestycji jest z pewnością lokata bankowa. Jej założenie nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy ekonomicznej, natomiast środki obracane w ten sposób są bardzo bezpieczne, i ich utrata jest praktycznie niemożliwa. Z drugiej strony, zwrot jaki możemy uzyskać nieznacznie tylko przekracza wskaźnik inflacji i wynosi maksymalnie 5-6%.

 

Szansę na większy zysk (ale też i nieco większe ryzyko) niosą za sobą fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego. Co do zasady są one bardzo podobne do lokat, gdyż inwestycje przebiegają poprzez zakładanie lokat bankowych i innych, podobnych instrumentów finansowych. Większy zysk wiąże się jednak z tym, że duża akumulacja kapitału pozwala na otrzymywanie ofert, jakie nie są dostępne dla inwestorów indywidualnych, na przykład ze strony państwowych banków centralnych.

 

Kolejną możliwością pomnażania pieniędzy są obligacje. Nazywamy w ten sposób papiery wartościowe, na mocy których emitent pożycza od nabywcy określoną kwotę pieniężną. Na rynku znajdują się obligacje państw, samorządów, banków i przedsiębiorstw prywatnych. Tutaj także warto zastanowić się nad wykupieniem jednostek funduszu inwestycyjnego, gdyż sporo obligacji nie jest dostępnych dla drobnych inwestorów, albo są one oferowane na gorszych warunkach.

 

Najbardziej ryzykownym sposobem inwestycji są akcje. Z drugiej strony, największy zyski notowane są właśnie na giełdach i mogą przekraczać nawet 100% w skali roku. Należy pamiętać, że aby zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy, ewentualny zakup należy poprzedzić gruntowną analizą techniczną i fundamentalną. Rynek akcji jest też dostępny poprzez fundusze inwestycyjne, a także przez tak zwane ETF, które odzwierciedlają wartość indeksu giełdowego, na przykład WIG.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Tags:

Kategoria: Bez kategorii

Dołącz do dyskusji