Jak uporać się z chwilowym brakiem płynności finansowej?

plynnosc-finansowaSpowolnienie gospodarcze dało się we znaki głównie małym przedsiębiorcom. To oni są przeważnie podwykonawcami większych przedsiębiorstw, które rzadko regulują swoje płatności na czas. Z tego też powodu to właśnie opóźnienia w płatnościach przedsiębiorcy uznają za jeden z największych problemów w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Idealnym rozwiązaniem może okazać się konto obrotowe z przyznanym limitem kredytowym, oferowane przez banki takie jak Idea Bank. Jak wygląda korzystanie z tego produktu w praktyce i co może ono dać przedsiębiorcom?

Co daje konto obrotowe?

Największą zaletą konta obrotowego jest możliwość dostarczenia dodatkowych środków finansowych umożliwiających działanie przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji rynkowej. Jeśli wystawiane przez nas faktury mają na przykład 90 dniowy termin płatności, to niestety musimy długo czekać na pojawienie się pieniędzy za wykonane usługi, które zrealizowaliśmy w oparciu o własne środki finansowe. Konto obrotowe (www.ideabank.pl) daje nam możliwość zwiększenia wolumenu obrotu, dzięki czemu kredytujemy kolejne zlecenia z pieniędzy banku. Dzięki temu jesteśmy w stanie sfinansować dodatkowy rozwój firmy nawet wtedy, gdy zleceniodawcy mają dużo czasu na zapłatę za wykonane przez nas prace.

Jakie są koszty?

Oprocentowanie kredytu odnawialnego uzależnione jest głównie od wielkości i kondycji firmy. Wynosić może od kilku do kilkunastu procent  w skali roku. Doliczyć należy również koszt prowizji i przygotowania wszystkich dokumentów –często do kilku procent, nie mniej niż kilkadziesiąt – kilkaset złotych. W wielu przypadkach wymagane są również dodatkowe opłaty za odnowienie kredytu na kolejny okres, bowiem umowa podpisywana jest zazwyczaj tylko na dwanaście miesięcy.

Jakie musimy mieć zabezpieczenia?

Wśród wymaganych zabezpieczeń, poza samą umową, jest oczywiście weksel in blanco oraz zgoda na poddanie się egzekucji bankowej w przypadku braku spłat. Często też banki wymagają dodatkowej weryfikacji, ta jednak zależy jedynie od kondycji firmy, uzyskiwanych przychodów oraz oczekiwanej kwoty kredytu odnawialnego. W przypadku wysokich kwot może być konieczne ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń na fakturach, nieruchomościach lub ruchomościach przedsiębiorstwa. Wszystkie warunki są jednak ustalane pomiędzy bankiem a przedsiębiorcą, warto więc wybrać się do oddziału by poznać ofertę dla naszej firmy.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak uporać się z chwilowym brakiem płynności finansowej?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Kategoria: Konta oszczędnościowe

Dołącz do dyskusji