Jak radzą sobie PIGS-y?

pigsy

W przyszłym roku po raz pierwszy od kilkudziesięciu kwartałów wszystkie kraje, które przed niewypłacalnością zostały uratowane dzięki pożyczkom z UE i MFW, wyjdą z recesji. Wciąż jednak będą zmagać się z dużym bezrobociem i długiem publicznym.

Kryzys finansowy, który później z powodu ratowania upadających banków komercyjnych przez rządy przerodził się w problem całych gospodarek, doprowadził do powstania terminu PIGS. Akronim ten określa kraje o fatalnej sytuacji finansów publicznych, do której doprowadziły nadmierne i nie zawsze racjonalne wydatki budżetowe. By uniknąć niewypłacalności, państwa te musiały się ratować 500 mld euro pożyczki z UE oraz MFW.

Bolesna terapia

Wsparcie nie było jednak bezwarunkowe. Zadłużone kraje musiały zobowiązać się do przeprowadzenia reform, których celem była trwała redukcja wydatków budżetowych, zmniejszenie deficytu i długu publicznego. Kredytodawcom chodziło o to, żeby pożyczkobiorcy odzyskali zdolność do samodzielnego regulowania swoich zobowiązań, czyli spłacania długów i emitowania obligacji po względnie niskiej cenie.

Rządy Portugalii, Irlandii, Grecji i Hiszpanii, a później także Włoch musiały więc przeprowadzić bolesne dla obywateli zmiany: zredukować zatrudnienie w administracji publicznej, podnieść podatki i zwiększyć inne obciążenia fiskalne (np. składki na ubezpieczenie), wydłużyć wiek emerytalny, zamrozić waloryzację emerytur, zmniejszyć pensje osób zatrudnionych w sektorze publicznym, dokonać prywatyzacji nierentownych przedsiębiorstw i zakładów budżetowych, zlikwidować wiele przywilejów i dodatków do wynagrodzeń.

Drastyczny plan naprawczy wywołał niezadowolenie społeczne. Szczególnie widoczne były one w krajach Południa, gdzie w ostatnich latach dochodziło do licznych protestów Najzagorzalej swój sprzeciw wobec cięć okazywali Grecy. Tam demonstracje wielokrotnie kończyły się starciami pikietujących ze służbami porządkowymi.

Lepsze i gorsze efekty konsolidowania

Konsolidowanie finansów publicznych krajom PIGS wychodzi różnie. Niektóre z nich systematycznie poprawiają wyniki. Przykładowo Irlandia w okresie 2010-2013 zmniejszyła deficyt z 30 do 7 proc. PKB. Dublin jako pierwszy z tej grupy wypracował też dodatnią dynamikę wzrostu gospodarczego (0,4 proc. w ujęciu kwartalnym). Udało mu się to już w II kw. br. Zielona wyspa już pod koniec tego roku będzie mogła ponownie emitować obligacje, czyli finansować swoje potrzeby pożyczkami z otwartego rynku.

Najbardziej zadłużona (w relacji do PKB) Grecja osiągnie w przyszłym roku tzw. nadwyżkę prymarną, czyli nieuwzględniającą kosztów obsługi długi, który sięga prawie 160 proc. PKB.

Gorzej idzie uzdrawianie sytuacji Portugalczykom i Hiszpanom. W obu krajach w ubiegłym roku deficyt wzrósł. Rządy w Lizbonie i Madrycie musiały negocjować przesunięcie terminu wypełnienia zobowiązań względem trojki (KE, EBC, MFW), która formalnie udzieliła im kredytów.

Wszystkie kraje PIGS borykają się za to z wysokim bezrobociem, które znajduje się powyżej średniej unijnej i od dłuższego czasu utrzymuje na wysokim poziomie. Na szczęście w przyszłym roku wszystkie nadmiernie zadłużone państwa mają osiągnąć dodatnie PKB. Z recesji wyjdzie nawet Grecja.

– Zdaniem premiera Antonisa Samarasa wkrótce nastąpi spadek stopy bezrobocia, a to pozwoli zmniejszyć wartość nominalną długu. Docelowo, czyli w 2020 roku, sytuacja ekonomiczna w Grecji powinna wrócić do stanu sprzed kryzysu – komentuje Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Jak radzą sobie PIGS-y?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Kategoria: Inwestowanie

Komentarze (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. dora pisze:

    Myślę że za to jak szybko kraj wyjdzie z kryzysu odpowiedzialni są ludzie a nie warunki czy położenie geograficzne. Potrzebny jest sprawny rząd i odpowiednia mentalność społeczeństwa.

  2. lech pisze:

    A na wszystkim cierpi zwykły człowiek. Jeśli obywatel jest niezadowolony to zajmują się nim służby porządkowe a politycy i tak robią swoje.

  3. władka pisze:

    Konsolidowanie finansów nie każdemu wychodzi na zdrowie ale też program naprawy gospodarki i wyjścia z zadłużenia nie jest etapem prostym. Zawsze dobija sie to na przeciętnym obywatelu, niestety spoleczeństwo ubożeje w zastraszającym tempie.

Dołącz do dyskusji