Jak oszczędzać na praniu?

Jak oszczędzać na praniu – pralka – efektywność znaczy oszczędność

Jednym z ważnych sprzętów w naszym domu jest pralka. Jej efektywne wykorzystanie pozwoli poczynić w ciągu roku spore oszczędności zarówno na rachunkach za prąd, jak również za wodę.

Wybieramy pralkę

Kupując nową pralkę warto wziąć pod uwagę kilka elementów, które pozwolą podczas jej codziennego użytkowania poczynić konkretne oszczędności w stosunku do starszych sprzętów tego typu.

Na początek należy się zastanowić, ile prania robimy i jakie potrzeby ma nasza rodzina. Najwięcej zaoszczędzimy wówczas, gdy będziemy robić pranie wypełniając maksymalnie bęben pralki – wówczas zużycie prądu i wody będzie najbardziej korzystne.

Warto wybrać również pralkę, która będzie energooszczędna i nie będzie zużywać zbyt dużej ilości wody podczas prania. Klasy energetyczne w przedziale od A do A+++ są najbardziej korzystne.

Doskonałym sposobem na poczynienie oszczędności podczas każdego prania jest funkcja automatyki wagowej. Oznacza ona, że pralka samoczynnie „oblicza” ile waży załadunek i określa najkorzystniejszą ilość wody, jaką zużyje do wykonania cyklu prania.

Warto również wybrać model pralki wyposażony w szybki ekonomiczny cykl, np. 15 minutowy. Pozwoli to skutecznie odświeżyć mniej zabrudzone ubrania.

Skuteczność i oszczędność na co dzień

Pierz dopiero wtedy, gdy uzbierasz cały bęben prania. Nie stosując się do tej zasady zużycie prądu podczas prania może wzrosnąć nawet ponad 30%.

Korzystając z ekonomicznych programów zaoszczędzisz więcej niż piorąc za każdym razem standardowymi programami Twojej pralki.

Oszczędzasz piorąc w niższych temperaturach.

Pranie wstępne wybieraj tylko wtedy, gdy rzeczy są mocno zabrudzone. W innym przypadku jest to marnotrawienie wody oraz zwiększone zużycie energii.

Podsumowanie

Zarówno wybierając nową pralkę, jak również korzystając z tej, którą już masz, możesz poczynić spore oszczędności zarówno w zakresie zużycia prądu, jak również wody. Podane wyżej rady są niezwykle łatwe do zrealizowania – musisz tylko o nich pamiętać i wykazać odrobinę silnej woli, aby wprowadzić je w życie.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
Jak oszczędzać na praniu - pralka - efektywność znaczy oszczędność, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *