Jak grać na giełdzie

Jak grać na giełdzie? – sprawdź od czego zacząć

Giełda staje się elementem zainteresowania wielu początkujących inwestorów. Dziś wejście na Giełdę Papierów Wartościowych właściwie nie stanowi problemu. Gra na giełdzie online jest możliwa do zrealizowania nawet, jeśli nie masz wielkiego doświadczenia inwestycyjnego. Warto jednak na początek wybrać strategię inwestycyjną, jaką będziesz stosować obracając swoimi pieniędzmi. Dzięki temu inwestowanie nie będzie ruletką, tylko odpowiedzialnym sposobem na zdobywanie lukratywnych zysków.

Jak zacząć grać na giełdzie?

Inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych możesz:
▪ krótkoterminowo – a więc kupując akcje i sprzedając je w ciągu jednego dnia, bądź maksymalnie na przestrzeni kilku lub kilkunastu tygodni.
▪ długoterminowo – czyli działając najczęściej w perspektywie kilkuletniej.

Czym różnią się te dwa podejścia do inwestowania?

Strategia krótkoterminowa, czyli gra na giełdzie

Krótkoterminowa strategia opiera się najczęściej na kupnie i sprzedaży akcji w czasie tej samej sesji. Dzięki temu ryzyko jest mniejsze. Poza tym, możemy zarobić znacznie szybciej.

Szybki zysk nie znaczy jednak, że ten rodzaj inwestowania nie posiada swoich wad. Inwestycje krótkoterminowe wiążą się z dokonywaniem dużej ilości transakcji i ciągłym śledzeniem kursów akcji, nawet po kilka godzin dziennie. Warto wówczas na bieżąco badać wykresy i korzystać z analizy technicznej, co wymagać będzie od Ciebie zdobycia dodatkowej wiedzy.

Strategia długoterminowa, inaczej inwestowanie

Strategia długoterminowego inwestowania na giełdzie pozwala na śledzenie sytuacji na giełdzie jedynie okresowo. Oznacza to, że naszą „pracę” wykonujemy właściwie raz na kwartał sprawdzając sytuację interesujących nas spółek i wtedy dokonując ewentualnych zmian w naszym portfelu inwestycyjnym.

Ta strategia opiera się na analizowaniu sytuacji firm, w które inwestujemy, nie zaś na krótkotrwałych wahaniach cen. Możemy więc włożyć w ten sposób inwestycji znacznie mniej wysiłku i poświęcić naszym inwestycjom mniej czasu.

Jak zamienić oszczędności w trafione inwestycje w GPW?
Giełda, pasja, pieniądze
Jak zamienić oszczędności w trafione inwestycje w GPW?

W długoterminowej strategii inwestowania na giełdzie nasz kapitał jest jednak bardziej narażony na ryzyko. Wynika to z faktu, iż cały czas pozostajemy na giełdzie.

Inwestowanie krótkoterminowe czy długoterminowe?

Najlepszy sposób inwestowania na giełdzie to taki, który przynosi zyski 🙂

A na poważnie: nie można określić, że jednak z tych strategii jest lepsza lub gorsza. Każda z nich posiada zarówno zalety, jak też wady. To, którą wybierzesz będzie zapewne zależeć od Twoich preferencji.

Jeśli nie chcesz wkładać zbyt wiele czasu w giełdę i jesteś cierpliwy – doskonałe będzie dla Ciebie inwestowanie długoterminowe. Natomiast jeśli takie wyczekiwanie kojarzy Ci się raczej z nudą i liczysz na szybkie zyski – wybierzesz zapewne grę krótkoterminową.

 

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
Jak grać na giełdzie? – sprawdź od czego zacząć, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *