Kup, sprzedaj, wynajmij – zalety i wady inwestowania w nieruchomości

Nieruchomości jednym wydają się idealną inwestycją, inni natomiast zupełnie nie widzą w nich możliwości zarobku. A jak to jest w rzeczywistości? Czy warto inwestować w nieruchomości? Czy można na tym zarobić? Zobacz, jakie są zalety i wady takiego lokowania kapitału.

Najlepsze inwestycje to te, które mają wysoki wskaźnik bezpieczeństwa, a przy tym są dochodowe, a więc mają wysoką stopę zwrotu. Ale w co inwestować, aby osiągać takie rezultaty? Pokażę Ci, że inwestycje w nieruchomości mogą być doskonałą możliwością lokowania kapitału, a także możliwością zarobku naprawdę dużych pieniędzy przy niewielkim wkładzie kapitału oraz małym wysiłku.

Jednak jak każde lokowanie kapitału, również inwestowanie w nieruchomości posiada wady. Dzięki poznaniu słabszych stron takich inwestycji będziesz mógł określić, czy jest to możliwość inwestycyjna dla Ciebie czy też nie.

Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości – zalety

Poniżej przedstawię zalety i wady inwestowania w nieruchomości. Najpierw dobre strony, które decydują o coraz większej popularności takiego lokowania kapitału:

▪ Ochrona Twoich pieniędzy przed inflacją – postępująca szybko inflacja sprawia, że zarabiasz mniej na swoich inwestycjach. To jednak właściwie nie dotyczy nieruchomości. Niewielki stopień zużycia funkcjonalnego sprawia, że nieruchomości niewiele tracą na wartości, a nierzadko nawet zyskują. Przykładem jest zwiększony popyt czy rosnące koszty budowy.

▪ Bezpieczeństwo inwestycji – inwestowanie w nieruchomości jest stosunkowo bezpieczne, posiada niskie ryzyko inwestycyjne. Mniej ryzykowne inwestycje to jedynie obligacje oraz lokaty bankowe. Natomiast ich oprocentowanie (stopa zwrotu) jest znacznie niższe. Należy również podkreślić trwałość nieruchomości: ziemia jest właściwie wieczna, natomiast budynki są zazwyczaj trwalsze niż długość życia jednego pokolenia.

▪ Nieruchomość jako źródło dochodu – na nieruchomości możesz zarabiać nie tylko sprzedając ją z zyskiem, ale także wynajmując, np. mieszkanie, dom czy garaż. Może to być Twoje dodatkowe, a nawet główne źródło dochodu. Jest to także doskonałe rozwiązanie na „gorsze czasy”, czyli wtedy, gdy koniunktura na rynku jest gorsza (np. spadek cen, spadek popytu).

▪ Płynność inwestycji – chociaż niekiedy mówi się, iż nieruchomości posiadają małą płynność ze względu na ich stosunkowo dużą wartość, należy podkreślić, iż płynność charakteryzuje większy popyt niż podaż. Tak jest obecnie na rynku nieruchomości w Polsce, dlatego płynność nieruchomości wciąż wzrasta.

Inwestycja w nieruchomości – wady

Wady inwestycji w nieruchomości to:

▪ Inwestycje długoterminowe – na nieruchomościach trudno jest zarobić w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Jest to najczęściej inwestycja na przynajmniej kilka lat, chociaż warto podkreślić, że okres zwrotu uzależniony jest od typu inwestycji.

▪ Nieruchomość traci na wartości – może się zdarzyć, że podaż będzie przewyższała popyt na nieruchomości. Oznacza to, że na rynku będzie więcej mieszkań niż osób, które będą chciały je kupić – to skutkuje obniżaniem wartości nieruchomości. W Polsce jednak taka sytuacja nie jest w najbliższym czasie możliwa. Na obniżenie wartości Twojej nieruchomości mogą mieć wpływ również inne czynniki, jednak jest to temat na osobny artykuł.

▪ Nie znajdziesz kupca – jeżeli kupujesz nieruchomość po to, aby później ją sprzedać z zyskiem, może się zdarzyć, że nie będziesz mógł znaleźć na nią chętnego kupca. Należy jednak podkreślić, że szybkie znalezienie osoby, chcącej kupić nieruchomość zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, stan nieruchomości, rok budowy, wyposażenie, cena, itp. Jeżeli więc Twoja nieruchomość będzie położona w dogodnej lokalizacji, w miarę zadbana i z przystępną ceną – zapewne nie będziesz mieć problemów, aby ją w przyszłości sprzedać.

▪ Zarządzanie nieruchomościami – aby Twoja nieruchomość nie traciła na wartości, nierzadko należy nią odpowiednio zarządzać, czyli opiekować się nią. Przykładem jest remont mieszkania. Tak więc zarządzanie wymaga niekiedy czasu, a także dodatkowych funduszy.

▪ Niepodzielność nieruchomości – oznacza, że nie możesz odzyskać części kapitału zainwestowanego w nieruchomość, ponieważ nie da się najczęściej podzielić mieszkania w taki sposób, aby sprzedać tylko jego część. Ta zasada nie dotyczy jednak ziemi, którą można dzielić i sprzedawać jej części.

Jak inwestować bez pieniędzy – zainwestuj już dziś nie mając pieniędzy!

Chcesz rozpocząć inwestowanie, ale nie masz funduszy? Sądzisz, że bez pieniędzy jest to nierealne? W tym artykule pokażemy Ci, jak inwestować nie mając pieniędzy.

Brak własnej gotówki nie pozbawia Cię możliwości inwestowania. Musisz tylko wiedzieć, co i jak zrobić, aby pomnożyć pieniądze, których realnie nie posiadasz. Poniżej pokazujemy, z jakich możliwości możesz skorzystać.

Pożyczka bez odsetek

Pierwsza możliwość to wzięcie pożyczki bez odsetek. Jak to jest możliwe? Wiele banków i instytucji finansowych umożliwia wzięcie pożyczki, od której możesz odstąpić w czasie np. 30 dni. Masz więc miesiąc na zainwestowanie tych pieniędzy i korzystanie z odsetek, jakie uzyskasz.

Pieniądze z pożyczki możesz przeznaczyć na miesięczną lokatę, co jest niezwykle bezpieczną możliwością pomnażania kapitału. Jeżeli jednak zależy Ci na szybszej inwestycji i możliwości zarobienia większej gotówki, doskonałym sposobem może okazać się dla Ciebie rynek Forex. Na portalu oszczedzajinwestuj.pl możesz sprawdzić gdzie inwestować, jak dobrze inwestować duże pieniądze czy też w co inwestować małe kwoty.

Karta kredytowa, czyli darmowe pieniądze

Kolejną możliwością zdobycia pieniędzy, które będziesz mógł zainwestować to pieniądze z karty kredytowej. Chodzi tutaj o przelanie określonej kwoty na przykład na wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe lub krótkoterminową lokatę. Po okresie bezodsetkowym pieniądze przelewamy z powrotem, aby spłacić bez odsetek naszą zadłużoną kartę kredytową.

Najczęściej zadłużenie na karcie kredytowej jest nieoprocentowane przez ok. 45-50 dni. W tym czasie możemy obracać pieniędzmi bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Ale uważaj! Niektóre banki transakcje w formie przelewów z karty kredytowej traktują jako transakcje gotówkowe, co oznacza, że odsetki od takiej „pożyczki” liczone są już od pierwszego dnia, co jest dla Ciebie wysoce niekorzystne. Powinieneś również uważać na ewentualne płatne przelewy z karty kredytowej. Niektóre banki życzą sobie ok. 1-4 procent wartości wykonanego przelewu.