Jak grać na giełdzie? – sprawdź od czego zacząć

Giełda staje się elementem zainteresowania wielu początkujących inwestorów. Dziś wejście na Giełdę Papierów Wartościowych właściwie nie stanowi problemu. Gra na giełdzie online jest możliwa do zrealizowania nawet, jeśli nie masz wielkiego doświadczenia inwestycyjnego. Warto jednak na początek wybrać strategię inwestycyjną, jaką będziesz stosować obracając swoimi pieniędzmi. Dzięki temu inwestowanie nie będzie ruletką, tylko odpowiedzialnym sposobem na zdobywanie lukratywnych zysków.

Jak zacząć grać na giełdzie?

Inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych możesz:
▪ krótkoterminowo – a więc kupując akcje i sprzedając je w ciągu jednego dnia, bądź maksymalnie na przestrzeni kilku lub kilkunastu tygodni.
▪ długoterminowo – czyli działając najczęściej w perspektywie kilkuletniej.

Czym różnią się te dwa podejścia do inwestowania?

Strategia krótkoterminowa, czyli gra na giełdzie

Krótkoterminowa strategia opiera się najczęściej na kupnie i sprzedaży akcji w czasie tej samej sesji. Dzięki temu ryzyko jest mniejsze. Poza tym, możemy zarobić znacznie szybciej.

Szybki zysk nie znaczy jednak, że ten rodzaj inwestowania nie posiada swoich wad. Inwestycje krótkoterminowe wiążą się z dokonywaniem dużej ilości transakcji i ciągłym śledzeniem kursów akcji, nawet po kilka godzin dziennie. Warto wówczas na bieżąco badać wykresy i korzystać z analizy technicznej, co wymagać będzie od Ciebie zdobycia dodatkowej wiedzy.

Strategia długoterminowa, inaczej inwestowanie

Strategia długoterminowego inwestowania na giełdzie pozwala na śledzenie sytuacji na giełdzie jedynie okresowo. Oznacza to, że naszą „pracę” wykonujemy właściwie raz na kwartał sprawdzając sytuację interesujących nas spółek i wtedy dokonując ewentualnych zmian w naszym portfelu inwestycyjnym.

Ta strategia opiera się na analizowaniu sytuacji firm, w które inwestujemy, nie zaś na krótkotrwałych wahaniach cen. Możemy więc włożyć w ten sposób inwestycji znacznie mniej wysiłku i poświęcić naszym inwestycjom mniej czasu.

Jak zamienić oszczędności w trafione inwestycje w GPW?
Giełda, pasja, pieniądze
Jak zamienić oszczędności w trafione inwestycje w GPW?

W długoterminowej strategii inwestowania na giełdzie nasz kapitał jest jednak bardziej narażony na ryzyko. Wynika to z faktu, iż cały czas pozostajemy na giełdzie.

Inwestowanie krótkoterminowe czy długoterminowe?

Najlepszy sposób inwestowania na giełdzie to taki, który przynosi zyski 🙂

A na poważnie: nie można określić, że jednak z tych strategii jest lepsza lub gorsza. Każda z nich posiada zarówno zalety, jak też wady. To, którą wybierzesz będzie zapewne zależeć od Twoich preferencji.

Jeśli nie chcesz wkładać zbyt wiele czasu w giełdę i jesteś cierpliwy – doskonałe będzie dla Ciebie inwestowanie długoterminowe. Natomiast jeśli takie wyczekiwanie kojarzy Ci się raczej z nudą i liczysz na szybkie zyski – wybierzesz zapewne grę krótkoterminową.

 

Rachunek maklerski online – rozpoczynamy inwestowanie na giełdzie

Giełda online? Oczywiście! Teraz, z dostępem do internetu możesz zarobić znacznie więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli 6% na lokacie to dla Ciebie zdecydowanie za mało, rachunek maklerski, za pomocą którego możesz w końcu rozpocząć poważne inwestowanie będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.

Rachunek maklerski jest podstawowym narzędziem inwestorów, którzy inwestują (lub chcą rozpocząć swoją przygodę) na giełdzie. Dzięki takiemu profesjonalnemu rachunkowi nic nie będzie Cię ograniczać przed możliwością zainwestowania swoich oszczędności.

Czy warto założyć rachunek maklerski online?

Inwestowanie na giełdzie daje możliwość dotarcia do wielu zróżnicowanych produktów finansowych, jak np. akcje, obligacje, fundusze EFT czy kontrakty terminowe. Są to najczęściej inwestycje długoterminowe.

Odpowiadając na pytanie: warto założyć rachunek maklerski, ale tylko wówczas, jeśli będziesz z niego korzystać. Jeżeli nie masz zamiaru rozpoczynać inwestowania – szkoda Twojego czasu i pieniędzy.

Jeśli jednak zdecydowałeś, że bierzesz swoją przyszłość finansową we własne ręce – czytaj dalej.

Jak wybrać najlepszy rachunek maklerski online?

Najlepiej zakładając rachunek maklerski, założyć również w danym banku konto ROR. Dzięki temu nie będziesz ponosić opłat (lub będą one znacznie mniejsze) za przelewy pieniędzy z Twojego konta giełdowego.

Wybierając rachunek maklerski online powinieneś wybrać ten, którego biuro maklerskie działa na terenie naszego kraju. Poza tym, lepiej brać pod uwagę tylko te internetowe systemy transakcyjne, które działają w czasie rzeczywistym. Notowania opóźnione o 15 minut są np. charakterystyczne dla strony GWP.

Obecnie można wybrać rachunek maklerski, który jest darmowy – przynajmniej w kwestii jego założenia i prowadzenia. Przed jego otwarciem sprawdź jednak dokładnie tabelę opłat i prowizji, ponieważ niektóre konta tego typu należy opłacać niezależnie od dokonanych transakcji, np. raz w roku. Ważne będą również opłaty pobierane za poszczególne transakcje czy przelewy.

Podsumowanie – doskonały rachunek giełdowy online

Wybór najlepszego rachunku maklerskiego nie jest taki trudny. Warto jednak porównać dostępne na rynku oferty, tym bardziej, że w dobie mocno rozwiniętej konkurencji ulegają one ciągłym zmianom.