Czy fuzje na rynku bankowym oddziałują negatywnie na zyski klientów?

fuzje-na-rynku-bankowymPolski rynek bankowy przeżywa ostatnio wiele fuzji i przejęć – znikają znane marki, zmieniają swoje nazwy czy pojawiają się kolejne. Czy jednak z punktu widzenia inwestora ma to duże znaczenie i czy przetasowania tego rodzaju mogą wpłynąć na jego zyski?

Banki, które łączą się i przejmują swoje oddziały, są mocniejsze, ponieważ swoje usługi oferują jako połączone i posiadające większą liczbę aktywów. Mocniejszy i stabilniejszy bank oznacza także na ogół lepszą ofertę dla klientów oraz łatwiejszą dostępność do bankomatów i placówek. Fuzja dla inwestora nie powinna być zatem żadnym problemem, ale czy tak jest w rzeczywistości?

Konta, lokaty i fundusze bez zmian

Połączenie się banków lub przejęcia nie stwarzają dla klientów dodatkowych niedogodności. Widać to chociażby na przykładzie Deutsche Bank, MultiBank i BRE Bank czy banku Pekao S.A. Wszystkie numery kont bankowych, karty, loginy i hasła do internetowych i telefonicznych kanałów dostępu pozostają takie same. Również nie trzeba podpisywać nowych umów – te zawarte nadal zachowują swoją moc. Nie zmieniają się także produkty bankowe, dlatego otwarte lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze nadal działają na takich samych zasadach.

Jednak z czasem niektóre usługi są wycofywane i zastępowane kolejnymi. W związku z tym pojawia się także pytanie – czy warto z nich korzystać? Na ogół są one bardziej atrakcyjne, ale zawsze lepiej przeanalizować dokładne koszty i warunki. Pojawiają się też nowe oferty, które dostępne były dotychczas w banku, który stał się przedmiotem fuzji, co jest często plusem, ponieważ można zapolować na bardziej opłacalne lokaty czy fundusze inwestycyjne, do których nie miało się wcześniej dostępu.

Fuzje banków – szansa na zarobek na giełdzie?

W kwestii inwestycji pojawia się często jeszcze jedno pytanie – czy na fuzjach banków można zarobić z perspektywy gracza na giełdzie? Połączone banki mają większą siłę i są stabilniejsze, dlatego są atrakcyjnym kąskiem dla inwestorów. Warto pomyśleć o inwestycji, ponieważ może być ona korzystna i w krótkim czasie dać oczekiwane zyski.

Dlatego dla oszczędzających i inwestujących fuzja na rynku bankowym nie musi wcale oznaczać zagrożenia, a wręcz przeciwnie – może być naprawdę opłacalnym zjawiskiem, dzięki któremu pomnażanie swoich pieniędzy na wielu płaszczyznach będzie mogło być jeszcze skuteczniejsze. Poprawia się zarówno dostęp do różnych ofert bankowych w zakresie oszczędności i inwestycji, jak i szansa na zakupienie akcji jeszcze silniejszego banku, który będzie mógł intensywniej pracować na zyski akcjonariuszy.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Czy fuzje na rynku bankowym oddziałują negatywnie na zyski klientów?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Tags: , , , ,

Kategoria: Inwestowanie

Dołącz do dyskusji