Energia z wiatru – tania i efektywna

W mieszkania Poznań można korzystać z energii pozyskanej z wiatru. Sprzedaż mieszkań Poznań czy mieszkania na sprzedaż Poznań nie zdecydują o doborze alternatywnego źródła energii. Sami powinniśmy podjąć takie decyzje. Po raz pierwszy energię z wiatru wykorzystywano w IV wieku przed naszą erą w Indiach. Później w Chinach, a w Europie w VIII wieku zaczęto korzystać z wiatraków budowanych przez Holendrów.

Elektrownie wiatrowe pojawiły się przed drugą wojną światową, ale popularność zyskały w trzech ostatnich dekadach XX wieku. W XXI wieku buduje się duże farmy wiatrowe oraz wiatraki o dużej wielkości i dużej mocy. Im większa ferma, tym mniejsze opłaty za jej prowadzenie. Produkowane są turbiny dwóch rodzajów HAWT, mające dwie lub trzy łopaty oraz VAWT, posiadające pionową oś obrotu. Odległości między wiatrakami nie powinny być mniejsze niż pięć średnic wirnika. Dobra wydajność turbin to moc od 35 do 60 procent Największe wiatraki mają 130 metrów wysokości. Najwięcej wiatraków można znaleźć w Danii, Szwecji, Holandii.

Dla wielu firm z Danii wiatraki stały się podstawowym źródłem dochodu. W Polsce jest to nadal mało popularna metoda pozyskiwania odnawialnych źródeł energii. Znacznie częściej stosuje się biomasę oraz panele solarne czy też energię wodną. Jednak do turbin wiatrowych należy przyszłość. Ludzie boją się wiatraków, tam, gdzie są one stawiane protestują ekolodzy oraz mieszkańcy.

Finansowanie takiej inwestycji także nie należy do łatwych, jednak na stworzenie farmy wiatrowej można pozyskać bankowe kredyty oraz otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej, promującej intensywnie alternatywne źródła energii. Poza tym stworzenie farmy wiatrowej wymaga współdziałania specjalistów z wielu dziedzin, co uważane jest za kłopotliwe, czasochłonne i generujące duże koszty. Jednak jest to możliwe. Podsumowując, nie uciekniemy przed odnawialnymi źródłami energii, dlatego warto skusić się na korzystanie z energii wiatru – taniej i wydajnej. Inwestycja w wiatraki zwraca się dość szybko, a zatem warto zaryzykować.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Energia z wiatru - tania i efektywna, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Tags: , , , ,

Kategoria: Bez kategorii

Dołącz do dyskusji