Eko jazda

Eko-jazda i oszczędzanie paliwa

Ceny paliwa wciąż rosną, osiągając pułap który niejednego z nas zniechęca całkowicie do wsiadania za kierownicę. Z rozrzewnieniem wspominamy czasy, gdy jeszcze kilka lat temu, litr benzyny kosztował jakieś trzy złote. Dziś osiągnęliśmy moment kiedy kwota ta prawie się podwoiła. Czy mamy się załamać i zrezygnować całkowicie z używania samochodu? Jest to na pewno jakieś wyjście, ale nie jedyne. Przyjrzyjmy się sposobom, w jaki ludzie radzą sobie z rosnącymi kosztami przejazdów samochodem.

Czas polubić komunikację miejską

Jeśli samochodem wybieraliśmy do pracy, pokonując tylko trasę z jednej do drugiej dzielnicy, możemy rozważyć opcję przesiadki na komunikację miejską. Raczej nie ograniczymy kosztu przejazdu z pracy i powrotem do kilku złotych, a taki będzie koszt dwóch biletów. Jeszcze taniej wyjdzie, jeśli zdecydujemy się na zakup biletu miesięcznego, wówczas koszt przejazdu samochodem nie będzie mógł z tym konkurować. Ponadto, zauważmy, że jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, zmniejszające ilość spalin, oraz rozładowujące trochę codzienne korki w godzinach szczytu.

Jeszcze tańsza opcja – rower

Najtańszą z możliwych opcji dojazdu a przy tym jeszcze bardziej popierana przez ekologów, jest dojazd rowerem. Jeśli nie mamy do pokonania dalekiej trasy, a pogoda temu sprzyja, czemu nie poćwiczyć swoich zastałych mięśni, i nie wybrać przejażdżki rowerem. Kolejnym plusem jest to, ze taka dawka porannego ruchu pobudzi nas lepiej niż kawa.

Przejazdy po kilka osób

Jeśli jadąc do pracy, moglibyśmy nie zmieniając trasy zabrać kogoś znajomego, czemu nie skorzystać z tej opcji. Już od dawna promowana jest idea car-poolingu, czyli dzielenia kosztów przejazdu samochodem. Chyba bardziej ekonomiczne jest kiedy dwie czy trzy osoby jadą jednym samochodem, niż gdy każda z nich spala tyle samo paliwa i powiększa już i tak duże korki. Warto przekonać współpracowników do takiego rozwiązania, a dzięki temu może okazać się że nasze codzienne dojazdy do pracy okażą się o wiele tańsze – i przyjemniejsze dzięki towarzystwu.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
Eko-jazda i oszczędzanie paliwa, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Jedna myśl do “Eko-jazda i oszczędzanie paliwa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *