Czy skarbonka – świnka to przeżytek?

Jednym pierwszych sposobów, w jaki dzieci uczone są oszczędzania, jest zbieranie drobnych pieniędzy, najczęściej monet, do specjalnej skarbonki. Tradycyjnie może ona mieć formę porcelanowej świnki, choć obecnie dostępne są różne formy, każdy wzór i kolor, również skarbonki z elektronicznymi wyświetlaczami, i innymi dodatkowymi funkcjami. Kupowanie dziecku takiej skarbonki jest oczywiście bardzo dobrym pomysłem, ale czy my jako dorosłe osoby, powinniśmy rezygnować z tego rodzaju oszczędzania pieniędzy. Niekoniecznie.

Idea zbierania drobnych

Praktycznie każdego dnia, kiedy robimy zakupy w sklepie, tankujemy paliwo, kupujemy w automatach bilety, dostajemy drobne kwoty reszty, które zapełniają nasz portfel, a podczas następnych zakupów zapewne i tak chętniej sięgamy po grubszy banknot, zamiast w pospiechu szukać odpowiedniej kwoty drobnych.
dlaczego by wiec każdego dnia nie opróżniać swojego portfela i kieszeni z takich drobnych sum, przerzucając je na przykład do słoika, pojemnika po kawie, lub dowolnego innego opakowania, jakie mamy pod ręką. Oczywiście możemy również zaopatrzyć się w jakąś zabawną skarbonkę, choć będzie to raczej niepotrzebny wydatek.

Plan oszczędzania drobnych

Zazwyczaj oszczędzając pieniądze robimy to w jakimś celu i przez jakiś okres. Tak samo podejdźmy do oszczędzania drobnych. Załóżmy sobie, że nie będziemy podbierać stamtąd pieniędzy (nawet gdy będziemy potrzebować drobnych na przykład na końcówkę ceny za pizzę odbieraną w domu), przez okres powiedzmy roku. Dopiero po jego upływie możemy wydać nasze pieniądze, na to co chcemy. Na co? Dobrym pomysłem jest odkładanie takich kwot na prezenty świąteczne, które kupujemy zawsze pod koniec roku. Możemy być zdziwieni ile zdołaliśmy uzbierać i ilu osobom za to sprawimy radość.

Wymiana drobnego nominału

Jeśli przychodzi już moment opróżnienia skarbonki, byłoby dobrze moc wymienić drobny nominał na nieco grubsze pieniądze, na przykład banknoty, ponieważ płacenie tak drobnymi pieniędzmi może okazać się kłopotliwe. Najlepiej zróbmy to w zaprzyjaźnionym sklepiku, gdzie zwykle jest duże zapotrzebowanie na drobne pieniądze, a nikt nie będzie stał za nami oczekując w kolejce na zakończenie liczenia.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
Czy skarbonka - świnka to przeżytek?, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *