Bezpłatny staż – czy to się opłaca?

Absolwenci opuszczający mury szkoły czy wyższej uczelni są – nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej – jedną z największych grup zagrożonych bezrobociem. Wielu pracodawców woli zatrudnić osobę młodą niż np. w wieku 50+, jednak taką z kilkuletnim doświadczeniem na określonym stanowisku pracy. Oczywiście czynniki takiego stanu rzeczy są znacznie bardziej złożone i nie będziemy ich tutaj omawiać. Faktem jest jednak, że młodzi kończący edukację nie mają łatwo na rynku pracy.

Wielu pracodawców, aby zminimalizować koszty pracownicze zatrudnia młodych – zarówno tych będących na studiach, jak i absolwentów – na staż. Niestety, coraz częściej jest to staż bezpłatny.

Zalety bezpłatnego stażu

Bezpłatny staż posiada jedną główną zaletę – jest to doświadczenie zawodowe. Dla wielu pierwsze w życiu albo pierwsze poważne po wykonywaniu nawet wielu tymczasowych, dorywczych prac. Jeżeli więc nie miałeś do tej pory poważnej pracy w swoim CV, bezpłatny staż może okazać się możliwością wzbogacenia swojego doświadczenia zawodowego.

Niektóre firmy po stażu proponują umowę o pracę. Najlepiej jest na początku porozmawiać z pracodawcą o możliwości dalszej współpracy.

Wady bezpłatnego stażu

Podstawową wadą bezpłatnego stażu jest to, iż jest on bezpłatny. Oznacza to, że za naszą codzienną pracę przez kolejne tygodnie czy miesiące nie otrzymamy żadnego wynagrodzenia.

Takie rozwiązanie odpada jeżeli jesteś studentem czy absolwentem, który sam się utrzymuje – bez pomocy finansowej rodziców. Tak więc na staż bezpłatny nie mają praktycznie zbyt dużych realnych szans osoby z małych miasteczek i wsi, które chcą pozostać w dużym mieście po studiach.

Kolejna wada takiej formy zdobywania doświadczenia zawodowego to pokazywanie pracodawcom, że tak można. Jeśli przyjdą ludzie, którzy są skłonni pracować za darmo – to wielu pracodawców wykorzysta taki stan rzeczy. Jest to moim zdaniem psucie rynku pracy. Jeżeli nie byłoby desperatów gotowych pracować za okrągłe 0 zł – nie byłoby również takich praktyk. Warto dodać, że nierzadko firmy mają fundusze na wynagrodzenie pracowników na stażu. Jednak po co mają po nie sięgać, jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie pracować za darmo?

Tak czy nie?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie: Czy masz skorzystać z bezpłatnego stażu? – tutaj jej nie znajdziesz. Sam/a musisz podjąć decyzję, mając już teraz w świadomości zalety i wady takiego systemu pracy.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
Bezpłatny staż - czy to się opłaca?, 4.8 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *