Baterie i akumulatory – oszczędzanie

Ile w naszych domach znajdziemy urządzeń zasilanych bateriami? Wbrew pozorom jest ich całkiem dużo – piloty, mp3-jki, aparaty fotograficzne, i rozmaite drobne urządzenia. Wszystkie one wymagają kupna co jakiś czas baterii AA lub AAA. Niektóre urządzenia, takie jak aparat fotograficzny, wyczerpują je bardzo szybko, mimo ze często stosujemy do nich specjalne, alkaliczne wersje o przedłużonej mocy. Jeśli wiec dość często z nich korzystamy, może to być znaczny wydatek. Jednak skoro prawie na wszystkim można oszczędzać – także i na szybko wyczerpujące się i drogie baterie jest sposób – akumulatorki.

Czego potrzebujemy?

Aby wymienić baterie w naszym domu na oszczędne akumulatorki, musimy zaopatrzyć się w ich zestaw, sprzedawane są po dwa lub cztery w paczkach; do tego potrzebna będzie nam również ładowarka, która naładuje je ponownie, kiedy się wyczerpią. Ładowarki takie mają zwykle niewielkie rozmiary i posiadają światełka informujące o tym, że bateria jest już naładowana, czasem posiadają także mechanizm wyłączający urządzenie po zakończeniu cyklu ładowania, tak że niepotrzebnie nie czerpie ono prądu.

Na ile nam to starcza?

Teoretycznie na wieczność. W praktyce nie, ponieważ nawet akumulatorki mają określoną żywotność, powiedzmy 1000 cykli ładowania i rozładowywania. Policzmy jednak ile kosztowałoby nas 1000 par baterii odpowiednich do naszego aparatu. Podliczając koszt najlepszej nawet na rynku ładowarki i akumulatorków, i tak jesteśmy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo. Unikamy także wyrzucania kolejnych zużytych baterii, które są w końcu odpadem toksycznym.

Słowo o utylizacji baterii

Skoro mówimy już o zużytych bateriach, warto uczulić wszystkich, aby porzucili zwyczaj wyrzucania swoich baterii-odpadów, razem ze wszystkimi śmieciami. Pojemniki do których można wrzucać baterie znajdują się w urzędach, sklepach, supermarketach, skąd są zabierane i wywożone w bezpieczne miejsca, gdzie nie skażą środowiska, substancje w nich zawarte nie dostaną się do wód gruntowych, zatruwając je ciężkimi pierwiastkami.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *