Banki tną oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Co straciło najbardziej?

Po spadku stóp procentowych banki rozpoczęły fazę obniżania oprocentowania. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych przez RPP była oczekiwana od kilku miesięcy. Jednak dopiero w listopadzie zdecydowano się na poluzowanie polityki monetarnej. Stopy obniżono o 0,25% czyli 25 punktów bazowych. Jest to dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów, a z drugiej strony zła dla osób preferujących lokaty bankowe.

Jeszcze przed listopadową obniżka, banki podjęły działania i ścięły oprocentowanie depozytów bankowych. Straciły zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe. Zniknęło m.in. konto oszczędnościowe Deutsche Banku z oprocentowaniem na 8,1%. Wprowadzono nową ofertą z obniżonym oprocentowaniem na 6%. DB wprowadziło także pewne ograniczenia. Stawka 6% na koncie oszczędnościowym jest dostępna tylko do maksymalnie 10 tys. zł i po założeniu konta osobistego w DB. Jeden z liderów bankowości internetowej, wirtualny odpowiednik Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego – neoBank – obniżył oprocentowanie lokat i także wycofał się z oferowania pewnych produktów.

Bank nie posiada już w swojej ofercie lokaty na 9% z dwumiesięcznym i miesięcznym terminem zapadalności. Obniżono oprocentowanie lokaty na 3 miesiące z 6,4% do 6,2%. Wyrównano także oprocentowanie lokat na 6, 9 i 12 miesięcy. Obecnie wynosi ono 6%. Oprocentowanie swoich produktów obniżył również Getin Bank. Na oprocentowaniu straciło większość lokat. W zależności od terminu zapadalności – poszczególne lokaty straciły od 0,1% do 0,75%. Lokata na 5 miesięcy została wycofana, a w zamian Getin oferuje lokatę półroczną z oprocentowanie na 6,2%. Na cięcie oprocentowania lokat zdecydował się Meritum Bank. Spadło oprocentowanie lokat internetowych, które posiadały wyższe oprocentowanie niż lokaty zakładane w placówkach. Lokata na 3 miesiące w Meritum Banku jest oprocentowana obecnie na 6%, gdzie wcześniej posiadała 6,1%.

Najwięcej straciły lokaty na 6 i 12 miesięcy – odpowiednio 0,15% oraz 0,25%. W tej chwili najlepsza lokata w Meritum Banku posiada oprocentowanie na 6,06%. Przeanalizowane banki to liderzy na rynku lokat. Lokaty tych banków posiadały z reguły najwyższe oprocentowanie. Jednak nie są to wszystkie oferty. Jeśli przejrzelibyśmy propozycje lokat innych banków, okazałoby się, że także i one straciły na oprocentowaniu.

Należy także zaznaczyć, że omówione zmiany w oprocentowaniu lokat nastąpiły w pierwszym tygodniu listopada, jeszcze przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Można spodziewać, że do końca roku lokaty stracą jeszcze bardziej na oprocentowaniu. Pocieszeniem dla osób oszczędzających na lokatach bankowych jest malejąca inflacja, która z kolei wpływa na realne zyski z lokat. Być może pomimo cięcia stóp procentowych oraz obniżenia się oprocentowania lokat, klienci banków i tak będą realnie zarabiać na oprocentowanych produktach oszczędnościowych.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Banki tną oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Co straciło najbardziej?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Tags: , , ,

Kategoria: Inwestowanie, Lokaty

Dołącz do dyskusji