Aspekty wyboru drogi zawodowej

Wybór drogi zawodowej to dylemat, który towarzyszy wielu młodym ludziom. Mimo iż za pewne każdy na przestrzeni lat wyobrażał sobie siebie w jakiejś konkretnej profesji, to niestety konfrontacja tych marzeń z rzeczywistością, zazwyczaj nie napawa optymizmem. Kiedy zatem przychodzi moment wyboru zawodu, nie bez przyczyny przysparza on wielu trudności. Wpływa na to fakt, iż młodzi ludzie, niemalże do momentu wkroczenie w dorosłość, nie zdają sobie sprawy, jakich umiejętności i jakiego typu wiedzy wymaga dana profesja. Co więcej, takich informacji nie uzyskują oni ani w szkołach średnich ani też od rodziców, których ścieżka zawodowa kształtowała się w zupełnie innych czasach i w całkiem inny sposób. Jak zatem podjąć te niezwykle ważną decyzję o wyborze swojej drogi zawodowej?

Coraz częściej, zarówno w urzędach pracy, szkołach czy też innych instytucjach, można spotkać się ze stanowiskiem doradcy zawodowego. Doradca zawodowy to osoba, która ma zapewnić kompetentną pomoc w umiejętnym wyborze drogi zawodowej. Połączenie jego psychologicznej, socjologicznej i pedagogicznej wiedzy ze znajomością specyfiki i aktualnego stanu rynku pracy, ma zapewnić młodym ludziom fachowe poradnictwo zawodowe i skutecznie pokierować ich zawodowymi wyborami. Z doradcą zawodowym można spotkać się zarówno indywidualnie jak i grupowo.

Doradca zawodowy, poprzez analizę indywidualnych cech psychicznych, zainteresowań oraz posiadanych umiejętności, ocenia potencjał zawodowy danej osoby, który następnie konfrontuje z sytuacją na rynku pracy. Ukazuje dzięki temu najlepsze, w jego opinii, rozwiązania w kwestii wyboru ścieżki zawodowej. Nie narzuca ich jednak, przez co klient ma pełną swobodę w podjęciu decyzji, która według niego będzie najsłuszniejsza. Ludzie, szczególnie młodzi, mają dość duży problem z określeniem swojego potencjału i swoich możliwości – które albo zawyżają, albo zaniżają, a doradca zawodowy potrafi, w sposób obiektywny, ocenić nasze atuty jak i słabości. W określeniu predyspozycji zawodowych danej osoby, bardzo przydatnym rozwiązaniem są profesjonalne testy predyspozycji zawodowych, które dostarczają informacji o naturalnych umiejętnościach danego człowieka.

Kiedy doradca posiada, możliwie najdokładniejsze, informacje o kliencie, ma on za zadanie określić profesje, które będą w danym przypadku najlepsze oraz wskazać szkoły i kursy, które przyczynią się do znalezienia pracy w odpowiednim zawodzie. Określi on również metody, które zwiększą szansę na zdobycie upragnionego zawodu.

Rolą doradcy zawodowego jest także pomoc w umiejętnym przygotowaniu dokumentów rekrutacyjnych. Jest to kwestia niezwykle istotna, gdyż bardzo niewiele osób potrafi je dobrze napisać, co z kolei utrudnia znalezienie pracy. Dokumenty rekrutacyjne decydują bowiem o tym, czy dana osoba zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną czy też nie. Przygotowanie do takiej rozmowy to natomiast kolejny aspekt, którym zajmuje się doradca. Udziela on porad na temat tego jak się podczas niej dobrze zaprezentować i w jaki sposób odpowiadać na zadawane pytania.

Inwestycja we własną przyszłość i w pełni przemyślany wybór drogi zawodowej są tak naprawdę wyznacznikami potencjalnego sukcesu zawodowego. Dlatego też, przy jakichkolwiek dylematach i niepewnościach, warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, co z pewnością okaże się opłacalną inwestycją w swoją zawodową przyszłość.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Tags: , ,

Kategoria: Kariera

Dołącz do dyskusji