Sposób na dodatkowe dochody

8 sposobów na zwiększenie dochodów

Pieniądze są potrzebne nie tylko po to, aby można było zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie, odzież czy potrzeby mieszkaniowe. Dzięki nim możemy się rozwijać, uczyć, wypoczywać, korzystać z przyjemności życia, a nawet spełniać marzenia. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować, a to może nam w przyszłości zapewnić bezpieczeństwo finansowe.

Chcę Ci przedstawić 8 sposobów na zwiększenie Twoich dochodów. To może zagwarantować Ci zarówno wygodne życie, jak i bezpieczną przyszłość. Niekiedy wystarczy skorzystać z jednej z wymienionych porad, innym razem warto wykorzystać dwie lub trzy z nich. Nie wszystkie należą do najłatwiejszych, jednak nawet jeśli mają one spowodować chwilowy dyskomfort, na pewno zaprocentują.

A więc zaczynamy:

1. Inwestowanie pieniędzy

Jeżeli udało się Tobie zebrać jakiekolwiek oszczędności, możesz je zainwestować. Tę poradę warto stosować zawsze, niezależnie od innych. Do wyboru masz wiele opcji, np.: lokaty bankowe, polisolokaty, fundusze inwestycyjne, inwestowanie na giełdzie czy w nieruchomości.

Kwestia, w co zainwestujesz swoje pieniądze zależy przede wszystkim od zasobności Twojego portfela oraz wiedzy na temat działania poszczególnych rozwiązań. Więcej o inwestowaniu możesz przeczytać w artykule: Inwestowanie jest łatwe – skuteczne sposoby dla początkujących.

2. Zmiana pracy

Może zmiana pracy nie należy do najłatwiejszych sposobów na zwiększenie dochodów, ale niewątpliwie do skutecznych. Jeśli zarabiasz zbyt mało, może warto rozejrzeć się za pracą na podobnym stanowisku, ale w innej firmie.

Innym sposobem jest zmiana zajęcia, które wykonujesz. Nierzadko jest to jednak znacznie trudniej wykonać, ponieważ możliwe jest, że będziesz musiał się przekwalifikować (czyli zmienić zawód bądź profesję).

Zmiana pracy należy do trudnych decyzji, ponieważ większość ludzi nie lubi zmian i ceni sobie bezpieczeństwo. Przeorganizowanie obszaru życia zawodowego wymaga często najtrudniejszego: podjęcia decyzji i konkretnego działania.

3. Awans w pracy

Uważasz, że awans w pracy jest dla Ciebie nieosiągalny? Często do uzyskania lepszego stanowiska wystarczy kilkuletnie doświadczenie lub odpowiednie wykształcenie. Warto jednak pokazać pracodawcy, że zależy Ci na dobru firmy, dla której pracujesz i że angażujesz się w swoją pracę.

Jeżeli nie masz na razie szans, możesz zapytać swojego przełożonego, co powinieneś zrobić, aby w przyszłości móc awansować. Warto spróbować. Gra warta jest świeczki, ponieważ wchodzi tutaj w grę Twoja zawodowa kariera, a nie tylko trochę dodatkowej gotówki. Co ważne, awans (w szczególności pionowy) wiąże się niemal zawsze z wyższym wynagrodzeniem. A to będą pieniądze, które otrzymywać będziesz co miesiąc.

4. Podwyżka w pracy

Nie masz szans na awans? Zawsze możesz zawalczyć o podwyżkę dotychczasowego wynagrodzenia.

Idąc jednak do pracodawcy z taką prośbą, warto przedstawić konkretne dowody mówiące o tym, że warto jest w Ciebie zainwestować więcej niż dotychczas. Dobrze jest spisywać swoje zawodowe sukcesy, rozszerzenie zakresu wykonywanej pracy czy odpowiedzialności. W rozmowie z przełożonym będziesz mógł przedstawić konkretne fakty na potwierdzenie, że opłaca mu się dać właśnie Tobie więcej pieniędzy.

5. Własna działalność gospodarcza

Doskonałym sposobem na wykreowanie dodatkowych dochodów może się stać dla Ciebie otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Na początek we własną firmę nie musisz inwestować wielkich pieniędzy. Wystarczy znaleźć fundusze na ZUS (na początku możesz płacić pomniejszony ZUS). Siedziba Twojej firmy może mieścić się w Twoim domu, nie musisz mieć bowiem biura.

Najważniejsze przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest pomysł i umiejętności lub wiedza, jak taki pomysł wykorzystać. Oczywiście będziesz musiał liczyć się z tym, iż kolejną inwestycją będzie tutaj czas.

Warto podkreślić, że własną działalność możesz założyć także pracując na etacie. Potrzebujesz jedynie samozaparcia i nieco poświęcenia dla rozwoju własnego biznesu.

6. Dodatkowe projekty, etat, zajęcie

Niektóre profesje pozwalają na podjęcie po pracy dodatkowej części etatu lub wykonanie projektu, za który możesz otrzymać dodatkowe pieniądze.

Dodatkowy etat to co miesięczne wpływy do Twojego budżetu. Jednak warto się zastanowić, czy podołasz takiej ilości pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie w takim zawodzie, jak nauczyciel, pedagog czy lekarz.

Podejmowanie po pracy jakichś projektów sprawdzić się może w profesji informatyka, programisty lub copywritera.

Jeżeli jednak nie pracujesz w takim zawodzie, który nie pozwala podejmować dodatkowych możliwości po pracy etatowej, możesz nauczyć się czegoś nowego. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie przeróżne formy pracy w domu, np. przez internet. Trzeba tylko się tym zainteresować i poszukać czegoś odpowiedniego dla siebie.

7. Sprzedaż niepotrzebnych rzeczy

Masz w domu ubrania, w których nie chodzisz? Zbędne zabawki, książki, sprzęty czy meble? Może warto je spieniężyć? Jeżeli w Twoim domu masz rzeczy, z których nie korzystasz, może przydadzą się one komuś innemu.

Sprzedawać możesz na kilka sposobów. Możesz spytać znajomych i rodziny czy czegoś nie potrzebują. Ten krąg jest jednak nieco zawężony. Aby go rozszerzyć, skorzystaj z dobrodziejstw internetu. Doskonałym rozwiązaniem są portale aukcyjne oraz te z ogłoszeniami regionalnymi. Wiele z nich jest bezpłatnych.

Na takim portalu możesz umieścić rzeczy, których chcesz się pozbyć i wówczas pozostaje Ci tylko czekać na chętnych do ich kupna.

8. Inwestowanie w siebie

Inwestycja w siebie oznacza: korzystanie z kursów i szkoleń, ciągłe dokształcanie się, czytanie poradników i prasy branżowej, a także poświęcanie czasu na naukę i pogłębianie swojej wiedzy.

Inwestycja w siebie nie musi wiązać się z wydawaniem pieniędzy. Możesz np. skorzystać z wiedzy internetowej. Przeglądając portale branżowe będziesz wciąż uaktualniał swoją wiedzę zawodową, dzięki czemu łatwiej możesz osiągnąć później awans czy podwyżkę.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
8 sposobów na zwiększenie dochodów, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *