7 łatwych sposobów oszczędzania

Oszczędzanie nie zawsze okazuje się tak łatwe w praktyce, jak w teorii. Często wydaje się, że nie mamy z czego odłożyć pieniędzy. Jeżeli Ty również masz z tym problem, sprawdź łatwe sposoby oszczędzania, dzięki którym bez większego wysiłku uda Ci się zaoszczędzić każdego miesiąca sumkę, która może zapracować na Twoje wygodne życie w przyszłości.

1. Nie żyj na kredyt

Jest to niezwykle ważna zasada, która mówi, że nie powinieneś wydawać więcej pieniędzy niż zarabiasz. Do realizacji tego celu potrzebujesz nieco silnej woli i przemyślenia ważności Twoich wydatków.

Nasze rady: jeśli nie starcza Ci pieniędzy do przysłowiowego pierwszego, zrób remanent swoich zysków i strat. W ciągu miesiąca zapisuj i oblicz ile wynoszą Twoje wydatki (na czynsz, prąd, raty kredytów, jedzenie, rozrywkę, itp.) oraz przychody (twoje wynagrodzenie, premie, dodatkowe źródła dochodu).

Następnie sprawdź, w których miejscach możesz mniej wydawać (ograniczyć wydatki). Dzięki temu szybciej spłacisz ewentualne długi i szybciej zaczniesz oszczędzać.

2. Rób przemyślane zakupy

Postaraj się segregować, to co chcesz kupić na rzeczy niezbędne, ważne i nieważne. Niezbędne są np. jedzenie czy leki. Ważne są zaplanowane wcześniej wydatki. Nieważne natomiast są np. czekoladowy batonik czy kolejna modna bluzka.

Nasze rady: jeśli chcesz coś kupić, zadaj sobie pytanie:
Czy jest to niezbędne?
Czy muszę to kupić teraz?
Czy ten zakup nie może poczekać do przyszłego miesiąca?

Odpowiadając sobie na powyższe pytania możesz łatwo stwierdzić, czy dana rzecz bądź usługa rzeczywiście jest Ci teraz tak bardzo potrzebna, czy jednak możesz się bez niej obejść. Jeśli poczekasz, możesz zaoszczędzone pieniądze z tego miesiąca odłożyć.

3. Dbaj o rzeczy, które już posiadasz

Dbaj o swoje ubrania i sprzęty AGD oraz RTV. Dzięki temu będziesz mógł wymieniać je na nowe rzadziej i więcej zaoszczędzisz.

Nasze rady: ubrania pierz i prasuj zawsze zgodnie z informacjami umieszczonymi na metkach. Wówczas prawdopodobieństwo zniszczenia ich w praniu znacznie maleje. Swoje domowe sprzęty czyść regularnie, dzięki czemu dłużej będą wyglądać jak nowe.

4. Mniej wydawaj na jedzenie

W tej zasadzie nie chodzi oczywiście, żebyś jadł dziennie 2 posiłki zamiast 5-ciu. Rzecz w tym, co kupujesz i czy możesz wydatki na jedzenie ograniczyć. Jeżeli codziennie w pracy kupujesz kawę i czekoladowy batonik lub lunch, może pomyślisz o przygotowywaniu drugiego śniadania w domu. Zamiast jedzenia na mieście spróbuj zrobić coś samemu w domowej kuchni. Istnieje wiele prostych, doskonałych przepisów kulinarnych – również dla początkujących. W zdecydowanej większości przypadków robienie posiłków w domu równa się większym oszczędnościom.

Nasze rady: Jeśli w Twojej pracy masz możliwość podgrzania obiadu, możesz dzień wcześniej przygotować sobie danie, które w przerwie w pracy wystarczy tylko podgrzać.
Zapewne nawet przygotowane przez Ciebie kanapki będą zdrowsze niż słodycze jedzone w biegu w porze lunchu.

5. Oszczędzaj dodatkowe pieniądze

Zacznij oszczędzać bezboleśnie. Jeśli jeszcze nie wiesz, ile możesz odkładać co miesiąc z pensji, zacznij od oszczędzania pieniędzy dodatkowych. Jeśli dostaniesz premię, nagrodę, zarobisz coś w dodatkowej pracy, otrzymasz zwrot podatku, trzynastkę czy po prostu prezent w formie określonej sumy – jak najszybciej odłóż te pieniądze.

Wydać nawet sporą sumkę jest bardzo łatwo, ale za kilka tygodni nie będziesz już prawdopodobnie pamiętać, co kupiłeś za te pieniądze.

Nasze rady: Najlepiej załóż dodatkowe konto oszczędnościowe. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ po pierwsze: odłożone pieniądze będą na siebie pracować przez oprocentowanie takiego konta, a po drugie: trudniej będzie Ci je wyciągnąć i po prostu wydać.

6. Kupuj taniej

Warto dobrze się zastanowić przed każdymi zakupami – czy nie możesz na te same produkty wydać mniejszej ilości pieniędzy.

Nasze rady: Zaopatruj się w produkty spożywcze w sklepach, w których jest taniej niż u konkurencji.
Korzystaj z promocji – jeśli rzeczywiście jest to okazja do zaoszczędzenia.
Markowe ubrania kupuj na sezonowych wyprzedażach i w sklepach outlet.
Ceny sprzętów AGD i RTV sprawdzaj w kilku sklepach oraz w internetowych wyszukiwarkach cenowych.

7. Oszczędzaj na domowych sprzętach

Zarówno podczas kupna, jak również używania codziennych sprzętów AGD oraz RTV warto dobrze się zastanowić. Dzięki ich efektywnemu wykorzystaniu możesz oszczędzić w ciągu roku setki złotych.

Nasze rady: Kupuj urządzenia takie jak lodówka czy pralka z energooszczędnych klas A. Wybieraj urządzenia dostosowane do potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Przeczytaj cykl artykułów dotyczący oszczędzania energii i wody w domu w zakresie używania różnych sprzętów na oszczedzajinwestuj.pl i zastosuj w życiu podane w nich porady.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
7 łatwych sposobów oszczędzania, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *