6 porad obniżenia raty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny spędza Ci sen z powiek? Raty są zbyt wysokie? Czujesz, że nie dajesz rady? Sprawdź, w jaki sposób możesz obniżyć ratę swojego kredytu hipotecznego.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów obniżenia rat kredytu hipotecznego. Dzięki temu standard Twojego życia wzrośnie, a Ty będziesz mógł w czasie spłacania kredytu równocześnie oszczędzać na swoją przyszłość bądź inwestować.

A więc do dzieła. Sprawdź, które z podanych możliwości będą przydatne w Twoim przypadku.

1. Refinansowanie kredytu

Pierwszy sposób to refinansowanie kredytu. Polega ono na przeniesieniu go do innego banku. Po co to robić? Dzięki refinansowaniu możesz otrzymać bardziej korzystną (a więc mniejszą) marżę czy przewalutować swój kredyt (zmienić walutę, w której go spłacasz). Możesz również wydłużyć okres kredytowania Wówczas wysokość rat na pewno się zmniejszy.

Należy jednak dodać, że refinansowanie kredytu nie zawsze należy do najłatwiejszych sposobów zmniejszenia raty kredytowej. Obecnie banki mocno obostrzyły zasady przyznawania kredytów, co utrudnia realizację tego sposobu. Wszystko zależy również od wysokości marży kredytowych – jeśli w ostatnim czasie wzrosły one, refinansowanie Twojego kredytu może okazać się bezsensowne.

2. Wydłużenie okresu kredytowania

Inną możliwością jest wydłużenie okresu kredytowania, czyli np. zamiast na 10 lat przedłużyć kredyt na 15 czy 20 lat. Wówczas wartość Twojej raty kredytowej może się zmniejszyć nawet o kilkaset złotych.

Należy jednak przy tym pamiętać, że wydłużenie czasu kredytowania jest najmniej korzystną opcją – w perspektywie czasu zapewne stracisz relatywnie więcej pieniędzy na odsetkach, których bank pobierze wówczas więcej.

3. Przewalutowanie kredytu

W zależności od sytuacji na rynkach walutowych korzystna może okazać się zmiana waluty naszego kredytu. Należy jednak uważać na czynniki takie, jak marża w kredycie walutowym lub kurs złotego (jeśli jest on słaby, będzie to dla nas opcja mniej opłacalna). Mogą one spowodować, że kwota kredytu po przewalutowaniu znacznie wzrośnie.

4. Raty malejące a równe

Jeśli zdecydowałeś się na kredyt z ratami malejącymi, w pierwszych latach będziesz płacić relatywnie duże raty. Jeżeli okazuje się, że jednak nie stać się na tak duży comiesięczny wydatek, możesz zamienić raty malejące na równe. Jest to doskonały sposób na początku kredytu z ratami malejącymi. Po ok. 1/3 okresu kredytowania raty obydwu rozwiązań zbliżają się do siebie i to rozwiązanie nie będzie miało sensu.

5. Wkład własny

Jeszcze przed wzięciem kredytu hipotecznego warto posiadać tzw. wkład własny. Jest to po prostu suma pieniędzy, która będzie naszym wkładem do kredytu.

Oznacza to, że jeżeli chcemy kupić mieszkanie za 200 000 zł, a posiadamy 50 000 własnych oszczędności, będziemy mogli wnieść wkład własny wynoszący 25%. Taka sytuacja jest niezwykle korzystna, ponieważ nie tylko będziemy mieć niższe raty kredytu, ale też banki chętniej będą chciały pożyczyć nam pieniądze.

Uzyskanie kredytu okaże się znacznie łatwiejsze niż wówczas, gdy będziemy starać się o przyznanie kredytu bez żadnego wkładu własnego.

6. Nadpłata

Jeżeli posiadasz gotówkę, możesz nią nadpłacić swój kredyt. Wówczas oddajesz bankowi określoną część długu, a Twoja rata ulega obniżeniu. Nie zawsze jest to jednak korzystne rozwiązanie. Wszystko zależy od warunków, na jakich posiadasz swój kredyt hipoteczny. Jeśli są one korzystne, lepiej dobrze zbadaj, czy opłaca Ci się nadpłata kredytu.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (4 votes cast)
6 porad obniżenia raty kredytu hipotecznego, 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *