13 miesięcy nieprzerwanego wzrostu – aktywa TFI

Zgodnie z raportem Serwisu analizy Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i aktywami, czerwiec był kolejnym dobrym miesiącem pod kątem napływu środków do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych

Jedynie w czerwcu, aktywa TFI wzrosły o  ponad 2 mld złotych, czyli o 1,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Od stycznia 2013 sumarycznie, wartość aktywów zarządzanych przez TFI wzrosła o blisko 20 mld zł ( +13,6%) do kwoty ponad 166 mld zł.

Podawane kwoty wydają się być znaczące, jednak potencjał transferowy- nadal jest ogromny.

Polacy trzymają w depozycie bankowymponad 530 mld złotych, zaś w domach w przysłowiowej „skarpecie” Okło 108 mld złotych.

Całościowo , wedle szacunków Analizy Online wliczając do powyższego zestawienia również OFE oraz TFI, w czerwcu suma oszczędności Polaków przekroczyła 1 bln zł (bilion).

Stąd potencjał inwestycyjny jest nadal znaczny.

W czerwcu, największe spadki kapitałów odczuły fundusze rynków surowcowych(-14,2%) fundusze akcjimieszane i dłużne ( wszystkie od 3,6-4,1% spadku).

W poszukiwaniu bezpiecznej przystani na przetrwanie zawirowań giełdowych, niewyjaśnionego statusu OFE oraz tradycyjnego okresu wakacyjnego przestoju, klienci skierowali swój kapitał do aktywów niepublicznych ( fundusze dedykowane do wybranych inwestorów) którzy zaczynają dynamicznie budować swoją obecność rynkową najpewniej w oczekiwaniu istotnych zysków.

Drugą największą kategorią która odnotowała wzrosty były fundusze nieruchomościowe (+4,4%).

W dalszej kolejności plasują się narzędzia o charakterystyce bezpiecznej takie jak fundusze sekurytyzacyjne, ochrony kapitałufundusze gotówkowe wraz z pieniężnymi.

Ich wartość w czerwcu wzrosła od 2,9% do 3,3%

Warto zwrócić także uwagę na oferowane przez ING TFI, fundusze obligacji, fundusze akcji, mieszkaniowe czy też gotówkowe.

Znamienne jest, iż największym spadkiem wyrażonym kwotowo, mogą pochwalić się fundusze obligacyjne (około 1,7 mld) – zaś najmniejszym i porównywalnym do siebie fundusze akcyjne i mieszane ( około 730 mln)

Rysujący się powyżej ogólny obraz rynku wskazuje iż duzi indywidualni inwestorzy dynamicznie zajmują pozycje oraz wystawiają swój kapitał na coraz większą ekspozycję w ramach funduszy inwestycyjnych, jednocześnie przy nadal zrównoważonym i możliwie bezpiecznym podejściu pozostałych uczestników rynku do inwestycji agresywnych.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
13 miesięcy nieprzerwanego wzrostu - aktywa TFI, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Tags: ,

Kategoria: Fundusze inwestycyjne, Inwestowanie

Dołącz do dyskusji